NIK: Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnia pełnego dostępu do swoich  obiektów sportowcom niepełnosprawnym

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu. Wyniki wskazują, że utrudniony dostęp do treningów mają niepełnosprawni sportowcy.

Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu mają gwarantować sportowcom wysoki poziom przygotowania do najważniejszych imprez, w tym także paraolimpijskich. Tymczasem – jak wynika z inspekcji przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli – Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnia pełnego dostępu do swoich obiektów sportowcom niepełnosprawnym.

– Nie bada potrzeb tych osób w zakresie przygotowania przedolimpijskiego. Nie promuje też samodzielnie i kompleksowo, choć są to jego zadania, sportu paraolimpijskiego – oznajmił Marian Banaś, prezes NIK.

Sporty paraolimpijskie obejmują łącznie 29 dyscyplin, w tym 23 letnie i 6 zimowych. Zgodnie z tym, co przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 dyscyplinach paraolimpijskich.

– W 5 dyscyplinach – jeździectwie, kolarstwie, strzelectwie sportowym, carlingu na wózkach i hokeju – brakuje infrastruktury – wskazał Marian Banaś.

W innych, takich jak biathlon czy narciarstwo zjazdowe, infrastruktura jest, ale bez odpowiednio przystosowanej bazy noclegowej. Najtrudniej mają paraolimpijczycy startujący zimą. NIK skontrolowała możliwości trenowania w sześciu zimowych dyscyplinach.

Polscy paraolimpijczycy mogą przygotowywać się do startu tylko w jednej – narciarstwie biegowym – powiedzial prezes NIK. 

Dlatego Najwyższa Izba Kontroli zawnioskowała do Ministerstwa Sportu o zapewnienie odpowiednich środków finansowych na poprawę warunków szkolenia osób niepełnosprawnych. Większe zaangażowanie w tym zakresie ma również wykazać Centralny Ośrodek Sportu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl