fot. flickr.com

Niemieckie media: UE największym rozczarowaniem podczas kryzysu związanego z Covid-19

W niemieckich mediach dominują głosy rozczarowania z powodu braku wzajemnej solidarności państw UE w czasie pandemii Covid-19. Tygodnik „Der Spiegel” stwierdza na swej stronie internetowej, że „Europa jest dotychczas największym rozczarowaniem tego kryzysu”.

Włosi na pewno nie zapomną, że samolot z personelem i materiałami medycznymi przyleciał do nich z Chin, a nie z Frankfurtu, Paryża czy Brukseli – wskazuje Nils Minkmar na stronie „Spiegla”.

„Ile pochwalnych przemówień wygłoszono o tym wielkim projekcie? Jak często Europa była przedstawiana jako recepta przeciwko nacjonalizmowi, irracjonalności i antyliberalnym tendencjom? Ale kiedy zrobiło się poważnie, Włochy i Hiszpania zostały same” – zauważa publicysta.

Według niego choć wysłanie personelu wiąże się z wieloma trudnościami, to zabrakło nawet „zbiórek, pieniędzy, symbolicznych aktów europejskiej przychylności”. Komentator dodaje, że niemieckie firmy mogłyby pójść w ślady francuskiego koncernu LVMH, który zapowiedział przestawienie produkcji z ekskluzywnych perfum na środki do dezynfekcji.

„Również Siemens i inne niemieckie przedsiębiorstwa mogłyby zaangażować się w produkcję kontenerów szpitalnych i sprzętu medycznego” – postuluje Minkmar.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zwraca uwagę, że „dziś wiele państw unijnych postępuje zgodnie z własnym przekonaniem, choć ich decyzje mają ogromny wpływ na sąsiednie kraje i ich obywateli. Byłoby dobrze, gdyby Unia, która opiera się na solidarności, nie zapomniała całkowicie o tej zasadzie w czasach kryzysu”.

„Żaden kraj w Europie nie powinien czuć się pozostawiony samemu sobie. Żaden zachodni kraj nie powinien ulec ciasnemu cynizmowi w wyścigu po szczepionkę” – apeluje w środę „FAZ”.

„Każdy rząd jest zobowiązany i będzie starał się chronić dobrobyt i zdrowie własnych obywateli. Ale to nie oznacza, że nie możemy tego zrobić razem” – zauważa gazeta.

Według berlińskiego dziennika „Tagesspiegel” „nie ma potrzeby stosowania jednolitych wytycznych w sprawie walki z wirusem, jeśli skala zagrożenia we Włoszech jest inna niż w Niemczech czy Irlandii”.

„Zrobi się jednak niebezpiecznie, jeśli kraje członkowskie będą konkurować ze sobą o rzadkie towary, jak maseczki ochronne, czy respiratory, a zamiast koordynować, będą utrudniać wzajemne wysiłki w przeciwdziałaniu wirusowi” – czytamy w komentarzu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl