fot. Autorstwa en:User:Cburnett - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1661803

Niemieccy badacze odkryli złotego niedźwiedzia okularowego – żyjącego „krewnego” misia Paddingtona

Niemieckim badaczom udało się zaobserwować w Peru niedźwiedzia okularowego z prawie złotym futrem – podał Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Książkowy Paddington również pochodzi z Peru i ma złotobrązowe futro. Niedźwiedzie okularowe mają zazwyczaj umaszczenie koloru ciemnobrązowego do czarnego.

Jak donoszą badacze w czasopiśmie naukowym „Ursus”, populacja zagrożonych wyginięciem niedźwiedzi okularowych w Peru może być większa niż wcześniej sądzono. Na przebadanym obszarze wykryto dwa razy więcej niedźwiedzi niż spodziewano się po wcześniejszych szacunkach.

Dla naukowców wielkim sukcesem jest już samo zaobserwowanie niezwykle płochliwych zwierząt na wolności.

„Są one rzadkie i trudno je badać, dlatego niewiele wiadomo o ich zachowaniu” – powiedział główny autor badania, Wilhelm Osterman z Uniwersytetu w Goeteborgu.

Niedźwiedź okularowy (Tremarctos ornatus) jest sklasyfikowany jako gatunek narażony na wyginięcie. Głównym zagrożeniem dla tych zwierząt jest utrata siedlisk.

Wymyślony przez Michaela Bonda słynny na całym świecie książkowy niedźwiadek przybył na londyńską stację kolejową Paddington, na którym znalazła go rodzina państwa Brownów, właśnie z „mrocznego zakątka Peru”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl