fot. PAP

Niemcy: Zderzenie ciężarówki z polskim autokarem, dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, a czternaście zostało rannych w wyniku zderzenia polskiego autokaru z ciężarówką w nocy ze środy na czwartek na autostradzie A10 koło miejscowości Michendorf na wschodzie Niemiec – poinformowała policja w Poczdamie.


Ofiary śmiertelne to kierowca ciężarówki i jego zmiennik. Polskim autobusem jechało 61 osób, w tym 54 uczniów. Sześcioro pasażerów autokaru zostało lekko rannych. Odwieziono ich do szpitali.

Ciężarówka pochodziła z Teresina. Autokarem jechali na wycieczkę do Londynu uczniowie gimnazjum z Poznania. Według konsula przed godz. 10 w czwartek w szpitalu przebywało jeszcze siedmioro rannych. „Mamy informacje, że są to osoby lekko ranne” – powiedział konsul. Pozostali z 14 poszkodowanych, którzy trafili do szpitali, zostali już z nich wypisani. Dagmara Nuszkiewicz, wicedyrektor gimnazjum, z którego wyruszyła wycieczka. Zapewniła , że dzieci są w dobrym stanie.

„Wśród uczniów nie ma paniki; dzieci, których autokar brał udział w wypadku, ze spokojem czekają na podróż do domu. Wśród hospitalizowanych jedna osoba miała rozbitą głowę, u pozostałych to są obicia i potłuczenia. Dzieci, które nie trafiły do szpitala, zostały zakwaterowane, odpoczywają” – powiedziała. Wiele dzieci utrzymuje bezpośredni kontakt telefoniczny z rodzicami – dodała.

Z poznańskiego gimnazjum na tygodniową wycieczkę do Londynu wyjechała dwoma autokarami grupa 105 uczniów wraz z siedmioma opiekunami. Wypadkowi uległ jeden z autokarów, wiozący 61 osób, w tym 54 uczniów. Osoby z tego autokaru, które nie ucierpiały w wypadku, zostały przewiezione do szkoły straży pożarnej w Beelitz, gdzie podstawiono autobus zastępczy. Drugi autokar pojechał w dalszą podróż.

Na miejscu jest przedstawiciel przewoźnika, firmy Witkowski Travel. Do wypadku doszło ok. 25 minut po północy, gdy ciężarówka najechała na autokar. Wskutek uderzenia autokar skręcił w lewo i przebił barierkę. Kabina kierowcy samochodu ciężarowego została zmiażdżona. Według policji dopiero rano udało się wydostać ze zniszczonej kabiny ciała kierowcy i jego zmiennika. Dwie nadjeżdżające ciężarówki, które próbowały ominąć miejsce wypadku, uderzyły w barierki po obu stronach jezdni.

PAP

drukuj