Niemcy wycofają Bundeswehrę z Turcji?

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zagroził dziś w wywiadzie dla „Mitteldeutsche Zeitung” wycofaniem z Turcji żołnierzy Bundeswehry, jeżeli władze w Ankarze będą nadal blokowały wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie wojskowej Incirlik.

– Bundeswehra jest armią podlegającą parlamentowi.  Jeżeli parlament nie może odwiedzić swojej armii, to nie może ona pozostać w tym miejscu. To jest całkowicie jasne – zaznaczył wicekanclerz.

W podobnym duchu wypowiedzieli się wcześniej kanclerz Angela Merkel i szef Bundestagu Norbert Lammert. Niemcy i Turcja są członkami NATO.

Angela Merkel i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan próbowali w sobotę w kuluarach szczytu NATO w Warszawie załagodzić stosunki napięte po przyjęciu przez parlament w Berlinie uchwały potępiającej ludobójstwo Ormian w imperium osmańskim w czasie I wojny światowej.

Oboje przywódcy odbyli długą prywatną rozmowę, ale – jak przyznała potem kanclerz Niemiec – nie przezwyciężyli różnicy zdań. Spotkali się osobiście po raz pierwszy od przyjęcia uchwały na początku czerwca.

W tureckiej bazie lotniczej Incirlik stacjonuje 250 niemieckich żołnierzy biorących udział w operacji NATO przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku. W reakcji na uchwałę tureckie władze nie zgodziły się na wizytę niemieckich deputowanych w bazie. Ankara nie protestowała natomiast przeciwko wizycie minister obrony Ursuli von der Leyen w Incirlik.

2 czerwca Bundestag przyjął uchwałę potępiającą ludobójstwo Ormian w imperium osmańskim i uznającą współodpowiedzialność ówczesnych kajzerowskich Niemiec za tę zbrodnię. Spotkało się to z gwałtowną reakcją ze strony władz Turcji, które są prawnym kontynuatorem imperium osmańskiego – rząd w Ankarze natychmiast wezwał na konsultacje swojego ambasadora w Berlinie, a premier Binali Yildrim zapowiedział, że jego kraj podejmie odpowiednie kroki w reakcji na uchwałę Bundestagu.

Według historyków w latach 1915-1917 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło około 1,5 mln ormiańskich mieszkańców ówczesnego imperium osmańskiego. Będąca prawnym następcą imperium osmańskiego Turcja sprzeciwia się stosowaniu terminu ludobójstwo w odniesieniu do wydarzeń sprzed 100 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl