PAP/EPA

Niemcy: Rozmowy koalicyjne; drugie spotkanie Zielonych z FDP pokazało „niewątpliwe różnice”

Pięć dni po wyborach do Bundestagu czołowi przedstawiciele Zielonych i FDP ponownie podjęli rozmowy na temat wspólnego udziału w nowym rządzie federalnym. Po spotkaniu mówiono o dobrej atmosferze rozmów, ale też podkreślono, że istnieją „niewątpliwe różnice” – informuje w piątek telewizja ARD.

Trzeba dostrzec, że „obie partie opowiadają się za zmianami, ale niekoniecznie za tymi samymi zmianami” – podkreślił po spotkaniu współlider Zielonych Rober Habeck.

Lider FDP Christian Lindner powiedział, że proces zmierzający do ewentualnego wspólnego udziału w rządzie „rozpoczął się w dobrej atmosferze”, ale nie został jeszcze zakończony. Mówił o „wielkiej wspólnej odpowiedzialności”. Istnieją jednak „niewątpliwe różnice” między stronami, na przykład w dziedzinie ochrony klimatu i finansów.

Była to już druga runda wstępnych konsultacji Zielonych z liberałami. Przywódcy partyjni rozpoczęli rozmowy we wtorek. Od niedzieli SPD jako zwycięzca wyborów oraz chadecja CDU/CSU będą prowadzić rozmowy z mniejszymi partiami. Oba ugrupowania szukają sojuszu z Zielonymi i FDP. W wyborach do Bundestagu najsilniejszą partią okazała się SPD z wynikiem 25,7 procent. Unia CDU/CSU natomiast spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent.

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz wyraził w piątek przekonanie, że dojdzie do sojuszu SPD z Zielonymi i FDP.

„Jestem optymistą” – powiedział tygodnikowi „Spiegel”.

Olaf Scholz wierzy, że taka koalicja „może odnieść sukces”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl