Niemcy: Mec. Hambura zawiesił protest głodowy

Mecenas Stefan Hambura zawiesił protest głodowy ws. praw dla Polaków w Niemczech. Nie wyklucza, że kolejna akcja przybierze szerszy zasięg. Wszystko zależy jednak od nastawienia do tej sprawy nowego rządu w Berlinie.

Adwokat prowadził głodówkę przez 15 dni. Został zmuszony do przerwania akcji ze względu na pogorszenie stanu zdrowia.

Mec. Stefan Hambura od lat domaga się przyznania statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech.

Jak mówi działacz polonijny, Berlin nie chce skorygować swojej polityki. W jego ocenie narusza to podstawowe zasady praworządności. W przypadku dalszej bierności niemieckich władz akcja protestacyjna może się rozszerzyć – przyznał mec. Hambura.

– Wiele osób zwróciło się do nas w czasie trwania protestu. Jeżeli nowopowstały rząd niemiecki nie rozwiąże tego problemu, to kolejny strajk odbędzie się w większym gronie – powiedział.

Mec. Stefan Hambura prowadził już protest głodowy w maju w Domu Polonii w Warszawie.

Prawa mniejszości odebrano Polakom w czasach III Rzeszy. Według różnych szacunków za Odrą żyje 800 tys. Polaków. Przez brak statusu mniejszości narodowej Polacy nie są instytucjonalnie wspierani na terenie Niemiec tak, jak mniejszość niemiecka w Polsce.

Temat jest podnoszony przez Polskę od lat. Jak na razie bezskutecznie.

RIRM

drukuj