Niemcy: Prezydent Gauck zrezygnował z ubiegania się o reelekcję

Prezydent Niemiec Joachim Gauck oświadczył dziś, że nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na najwyższy urząd w państwie. Jego pierwsza kadencja kończy się w marcu. 76-letni polityk uzasadnił swoją decyzję zaawansowanym wiekiem.

„Zdecydowałem, że nie będę ponownie kandydować na urząd prezydenta” – oświadczył Gauck na konferencji prasowej w swojej siedzibie – pałacu Bellevue w Berlinie. Jak zastrzegł, podjęcie takiej decyzji „nie przyszło mu łatwo”.

„Czuję się dobrze. Jestem jednak świadom tego, że okres życia pomiędzy 77 a 82 rokiem życia jest inny niż czas obecny”. Jak wyjaśnił, nie może zagwarantować, że będzie nadal dysponował konieczną witalnością i energią.

Zapewnił, że do 17 marca będzie wykonywał obowiązki prezydenta.

Były wschodnioniemiecki pastor cieszy się ogromną popularnością w społeczeństwie. W najnowszym, opublikowanym w zeszłym tygodniu sondażu za jego pozostaniem na urzędzie opowiedziało się 70 proc. ankietowanych. Jego kandydaturę popierały wszystkie – z wyjątkiem Lewicy – partie reprezentowane w Bundestagu, zarówno koalicja rządowa CDU/CSU i SPD, jak także opozycyjna partia Zieloni.

Wybory prezydenckie odbędą się 12 lutego 2017 r. Prezydenta Niemiec wybiera Zgromadzenie Federalne – gremium składające się z 631 posłów do Bundestagu i takiej samej liczby elektorów wybieranych przez parlamenty 16 krajów związkowych. Żadna partia nie dysponuje obecnie absolutną większością pozwalającą na przeforsowanie własnego kandydata w pierwszych dwóch turach. W trzeciej turze do wyboru wystarczy zwykła większość. Najsilniejszy blok tworzą partie chadeckie CDU i CSU.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl