fot. PAP/EPA

Niemcy: Landy zwrócą rządowi 2,3 mln szczepionek przeciw COVID-19; nie ma na nie chętnych

W związku z mniejszym zapotrzebowaniem na szczepionki przeciwko koronawirusowi landy chcą zwrócić rządowi federalnemu Niemiec co najmniej 2,3 mln niewykorzystanych dawek szczepionek – poinformowała gazeta „Welt am Sonntag”.

W specjalnym piśmie Ministerstwo Zdrowia RFN otworzyło krajom związkowym możliwość zwrócenia do centralnego magazynu „dawek szczepionek, które nie są już używane w narodowej kampanii szczepień i których zapasy umożliwiają przekazanie ich krajom trzecim w ramach darowizn”.

Szczepionki powinny mieć jeszcze co najmniej dwumiesięczny okres przydatności, przy czym nie powinny być zwracane preparaty z gabinetów lekarskich i od lekarzy zakładowych. Jako pierwsze mają wrócić do rządu federalnego szczepionki firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Jak podała gazeta „Welt am Sonntag”, tylko w Nadrenii Północnej-Westfalii nie ma już zapotrzebowania na 1,05 mln dawek szczepionek, Badenia-Wirtembergia chce zwrócić ponad 450 tys., Hesja 185,2 tys., a Saksonia 150 tys. Najmniej zwrotów jest w Brandenburgii – 30,5 tys.

Na początku lipca niemiecki rząd podjął decyzję o przekazaniu co najmniej 30 mln dawek szczepionek krajom rozwijającym się.

Do tej pory w Niemczech podano prawie 95 mln dawek szczepionek. 54,5 proc. Niemców ma pełną ochronę poszczepienną, 62,3 proc. zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką.

PAP

drukuj