fot. pixabay.com

Niemcy: Komisja wyborcza chce powtórzenia wyborów w Berlinie

Podczas wyborów lokalnych 26 września w dwóch okręgach wyborczych w Berlinie doszło do naruszeń ordynacji wyborczej, mogących wpłynąć na podział mandatów – oceniła szefowa berlińskiej komisji wyborczej Petra Michaelis, cytowana w czwartek przez dziennik „Die Welt”. Zapowiedziała ona złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby zarządzić powtórzenie głosowania.

Do nieprawidłowości podczas wyborów do lokalnego parlamentu, Izby Deputowanych, doszło w okręgu nr 6 – Charlottenburg-Wilmersdorf – oraz w okręgu nr 1 – Marzahn-Hellersdorf. W przypadku głosowania decydującego o przyznaniu mandatu bezpośredniego różnica głosów między pierwszym a drugim kandydatem była tam bardzo mała.

„W takich przypadkach nieprawidłowości w dniu głosowania mogły wpłynąć na uzyskanie mandatu” – podkreśliła Michaelis na posiedzeniu komitetu wyborczego podsumowującym wybory.

Jak poinformowała Michaelis, nieprawidłowości stwierdzono ogółem w 207 z 2257 lokali wyborczych.

„To liczba, która jest dla nas przerażająca, ale też irytująca” – powiedziała. Potwierdziła, że wybory w ponad 2 tys. lokali wyborczych przebiegły bez problemów.

Po sprawdzeniu wszystkich odpowiednich dokumentów ze wszystkich okręgów wyborczych Berlina Michaelis przedstawiła szczegółową listę nieprawidłowości, w tym: opóźnienia w wysyłaniu kart wyborczych pocztą, brakujące lub dostarczone do niewłaściwych komisji karty do głosowania, a także chwilowe przerwy w procesie wyborczym i długie kolejki przed lokalami wyborczymi, które spowodowały, że kilkaset lokali wyborczych było otwartych dłużej niż pozostałe.

Petra Michaelis trzy dni po wyborach złożyła rezygnację z pełnionej funkcji, biorąc na siebie odpowiedzialność za stwierdzone niedociągnięcia. Poprosiła Senat Berlina o natychmiastowe odwołanie jej ze stanowiska po posiedzeniach krajowej komisji wyborczej 11 i 14 października oraz o wyznaczenie następcy. W czwartek 14 października przestawiła wyniki pracy komisji i był to jej ostatni dzień w roli szefowej berlińskiej komisji wyborczej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl