fot. pixabay.com

Niemcy: duża liczba przestępstw antysemickich

Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował w 2022 r. łącznie 2639 przestępstw antysemickich, w tym 88 było aktami przemocy poinformował dziennik „Welt”. Rok wcześniej takich przestępstw było 3028, nastąpił zatem niewielki ogólny spadek utrzymującej się liczby przestępstw wobec Żydów.

W ciągu ostatnich czterech lat organy ścigania odnotowały wzrost liczby przestępstw antysemickich, z których niektóre są poważne.

„Wśród przestępstw dominuje podburzanie, a także posługiwanie się symbolami organizacji niekonstytucyjnych, takimi jak swastyka” – dodał „Welt”.

Odnotowano też niszczenia mienia, znieważania oraz profanację cmentarzy.

W związku z przestępstwami popełnionymi w 2022 r. zidentyfikowano dotychczas 1597 podejrzanych.

„Narastający antysemityzm stanowi zagrożenie dla całego naszego społeczeństwa. Przykładem tego są wielokrotne ataki na synagogi w ostatnim roku, profanowanie cmentarzy i liczne przypadki negowania Holokaustu w środowiskach ekstremistycznych” – skomentowała Petra Pau, wiceprzewodnicząca Bundestagu.

Tylko w IV kwartale 2022 r. doszło do 507 przestępstw antysemickich, z czego 17 – z użyciem przemocy. Liczba niezgłoszonych przypadków prawdopodobnie będzie wyższa, część spraw trafia z opóźnieniem. Jak podkreśliła Petra Pau, sprawy nie są terminowo rejestrowane i prawidłowo klasyfikowane przez organy śledcze.

„Musimy podnieść świadomość policji w zakresie antysemityzmu” – powiedziała Petra Pau.

„Tam, gdzie nie ma zrozumienia dla form dyskryminacji i wrogości, nie można ich również odpowiednio zarejestrować” – dodała.

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśliło, że „stale pracuje nad takim uwrażliwieniem wśród funkcjonariuszy policji” w tym kierunku.

Dane z ostatniego kwartału 2022 r. pokazują, że 8 brutalnych przestępstw i 408 innych wykroczeń można przypisać prawicowemu ekstremizmowi, a zaledwie jeden akt przemocy – lewicowemu.

Ponadto do obszaru „obcej ideologii” przyporządkowano 11 przestępstw kryminalnych i 4 przestępstwa z użyciem przemocy (w tym podpalenie synagogi w Bochum), a 11 przestępstw do obszaru „ideologia religijna”. Żadnej określonej motywacji nie można było przypisać 4 przestępstwom z użyciem przemocy i 59 innym.

„Antysemityzm staje się coraz bardziej brutalny. Nie kończy się na słowach i niszczeniu mienia, przemoc jest coraz częściej skierowana przeciwko samym Żydom” – skomentował Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

Rada od lat zwraca uwagę na wzrost przestępstw o charakterze antysemickim, podkreślając, że przemoc wobec Żydów pochodzi głównie ze środowisk prawicowych ekstremistów oraz osób o muzułmańskim pochodzeniu.

„To wstyd dla naszego kraju, że nadal rozpowszechniane jest wiele antysemickiej mowy nienawiści, a Żydzi są nadal atakowani” – powiedziała minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser.

„To haniebne, gdy osoby negujące pandemię przyczepiały żółtą gwiazdę i bagatelizowały Holokaust. Ponadto istnieje coraz głośniejszy, coraz bardziej widoczny antysemityzm pod wpływem islamistów, którzy otwarcie propagują nienawiść do Żydów i państwa Izrael” – stwierdziła Nancy Faeser w komentarzu dla „Welt”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl