Niemcy. 12-latek próbował dokonać zamachu na kiermaszu bożonarodzeniowym

Pochodzący z Iraku 12-letni chłopiec, działający prawdopodobnie na polecenie ISIS, podłożył wypełnioną gwoźdźmi bombę na kiermaszu bożonarodzeniowym w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie – podał w piątek „Focus”. Do wybuchu nie doszło, bo nie zadziałał zapłon.

Śledztwo wykazało, że chłopiec „zradykalizował się z pobudek religijnych” i mógł być „inspirowany lub nawet kierowany przez nieznaną osobę należącą do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS)”.

Jak pisze tygodnik „Focus”, ze względu na zagrożenie dla państwa śledztwo przejęła prokuratura federalna w Karlsruhe.

Podejrzany nastolatek 5 grudnia podłożył plecak z ładunkiem wybuchowym w krzakach w okolicach ratusza. Już wcześniej, 26 listopada, próbował zdetonować wykonaną przez siebie bombę na kiermaszu bożonarodzeniowym. Bezpański plecak ze słoikiem wypełnionym wybuchową substancją i gwoźdźmi odkrył przypadkowy przechodzień, który zawiadomił policję. Saperzy doprowadzili do eksplozji ładunku.

Według „Focusa” chłopiec zamierzał latem wyjechać do Syrii, by dołączyć do bojowników ISIS walczących z oddziałami reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Po zatrzymaniu w związku z przygotowywanym zamachem 12-latek przebywa w ośrodku dla trudnej młodzieży.

PAP/RIRM

drukuj