fot. PAP/EPA

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego: Papież Franciszek przewodniczył uroczystej Eucharystii w Bazylice Świętego Piotra 

„Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał”. Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – triumf wiary, nadziei i miłości. W Watykanie uroczystej Mszy świętej w Bazylice Świętego Piotra przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Kończy święte Triduum Paschalne. Tajemnica Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa to dla nas chrześcijan istota naszej wiary. Tę odwieczną prawdę zwycięstwa życia nad śmiercią głosili dziś światu wierni uczestniczący we Mszach świętych w kościołach oraz za pośrednictwem telewizji, radia i internetu. W Watykanie uroczystej Eucharystii w Bazylice Świętego Piotra przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

W południe Ojciec Święty wygłosił także wielkanocne orędzie. W przemówieniu Papież wskazywał na Zmartwychwstałego Chrystusa, który jest nadzieją i pocieszeniem dla tych, którzy cierpią z powodu pandemii.

– Pośród wielu trudności, które przeżywamy, nie zapominajmy nigdy, że jesteśmy uzdrowieni ranami Chrystusa. W świetle Zmartwychwstałego nasze cierpienia się przemieniają. Tam, gdzie była śmierć, jest obecnie życie; gdzie był smutek, jest obecnie pocieszenie. Przyjmując krzyż, Jezus nadał sens naszym cierpieniom, a teraz modlimy się, aby dobroczynne skutki tego uzdrowienia rozprzestrzeniły się na cały świat – podkreślił Papież.

Ojciec Święty Franciszek zaapelował o pokój w udręczonej wojnie Syrii, a także w Jemenie oraz Libii.

– Niech Chrystus, który jest naszym pokojem, położy wreszcie kres szczękowi broni w umiłowanej i udręczonej Syrii, gdzie miliony osób żyją wręcz w nieludzkich warunkach, a także w Jemenie, gdzie wydarzeniom towarzyszy głuche i skandaliczne milczenie, oraz w Libii, gdzie wreszcie widać drogę wyjścia z dekady sporów i krwawych starć. Niech wszystkie zaangażowane strony podejmą skuteczne starania, aby zakończyć konflikty i pozwolić narodom wyczerpanym wojną żyć w pokoju oraz rozpocząć odbudowę swoich krajów – mówił Ojciec Święty.

Na zakończenie Papież udzielił apostolskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”.

TV Trwam News

drukuj