Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Obchodzimy dziś Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Właściwie cały tydzień – od Niedzieli Zmartwychwstania do niedzieli Miłosierdzia Bożego – to jedno wielkie święto Zmartwychwstania – wskazał ks. prof. Jan Perszon podczas rozmowy z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Od połowy II wieku tradycja rzymska celebruje Zmartwychwstanie Pańskie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, która przypada między 22 marca a 25 kwietnia. Ks. prof. Jan Perszon zaznaczył, że w 325 roku sobór efeski ujednolicił obchody tego najważniejszego, podstawowego i poniekąd jedynego święta chrześcijańskiego, którym jest Zmartwychwstanie Pańskie. Teolog wyjaśnił, jak kształtował się dzień obchodów Niedzieli Zmartwychwstania w pierwszych wiekach po narodzeniu Chrystusa.

 W pierwotnym Kościele mieliśmy prymat niedzieli, Dnia Pańskiego, pierwszego dnia tygodnia. Mówią o tym Dzieje Apostolskie, listy św. Pawła, a nawet Apokalipsa św. Jana. Potem pojawia się – nie mamy niestety dokładnych historycznych danych – świętowanie chrześcijańskiej paschy (potwierdzone dokumenty posiadamy od połowy II wieku) (…). Kościół na Wschodzie świętował Zmartwychwstanie Pańskie 14. dnia nissan (nazwa miesiąca w kalendarzu żydowskim przypadającym na marzec-kwiecień – red) powołując się na starą tradycję św. Jana i kościołów janowych. Tak samo było w całej Azji. A więc Wielkanoc obchodzona była dokładnie w dniu żydowskiej paschy. Rzym także obchodził tego dnia Wielkanoc – tłumaczył kapłan.

W Niedzielę Zmartwychwstania, jak poświadcza pątniczka Egeria, pielgrzymująca do Ziemi Świętej w IV w., sprawowano w Jerozolimie Mszę św. o świcie – na pamiątkę zjawienia się aniołów niewiastom przy Grobie.

– Od X w. sprawowano też w kościołach uroczyste nieszpory z procesją do chrzcielnicy, gdzie śpiewano psalm 92 i 113 oraz Magnificat. Miał też miejsce obrzęd Depositio Crucis, czyli złożenie do Grobu Pańskiego Krzyża. Podczas tej procesji wykonywano hymn „Cum rex gloriae” – wstał z martwych Pasterz Dobry – wyjaśnił ks. prof. Jan Perszon.

Rozmówca Radia Maryja akcentował, że właściwie cały tydzień – od Niedzieli Zmartwychwstania do niedzieli Miłosierdzia Bożego – to jest jedno wielkie święto Zmartwychwstania. Na ten szczególny czas skierował słowo do słuchaczy Radia Maryja.

– Życzę wszystkim błogosławionych Świąt Wielkanocnych i prawdziwego odrodzenia głębokiej radości, której źródłem jest Jezus Chrystus – powiedział ks. prof. Jan Perszon.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl