fot. flickr.com

Niedziela wolna od handlu?

Rząd Beaty Szydło ma doprecyzować przepisy ws. pracy w niedziele i święta. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” – przepisy mają być tak skonstruowane, by nie było wątpliwości m.in. co do czasu w jakim mają być otwarte na przykład stacje paliw.

Pracować nad nowymi przepisami będzie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd zapowiedział, że jest otwarty na dyskusje ws. ograniczeń w tej sprawie.

Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że poprzednia koalicja PO-PSL nie podejmowała takich działań.

Niestety do tej pory nie było strony, bo pracodawcy nie chcieli podjąć rozmowy. Poprzedni rząd nas nie wspierał, a więc nie było z kim rozmawiać. Tak naprawdę rząd wspierał pracodawców tych wielkoformatowych czy zagranicznych. Myślę, że to wszystko się zmienia. Jesteśmy otwarci również na kompromis, bo przecież były różne propozycje: ograniczenia handlu do godz. 13.00, jedna niedziela handlowa a trzy wolne – to też jest duży kompromis. Myślę, że rok 2016 będzie rokiem, kiedy doczekamy się wolnych niedziel w handlu. Jesteśmy pełni nadziei, że to się stanie – zaznacza Alfred Bujara.

W sprawie wolnych niedziel powstał obywatelski projekt ustawy. Autorem projektu był Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „WOLNA NIEDZIELA”.

Dokument dotyczył placówek handlowych – głównego przedmiotu działań Komitetu.

RIRM

drukuj