fot. PAP/Rafał Guz

„Nie marnuj żywności – szkoda planety” – ruszyła kampania informacyjna ministerstwa rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchamia kampanię informacyjną pod nazwą „Nie marnuj żywności szkoda planety”. W jej ramach resort przygotował wideospoty, które są emitowane w mediach. Kampanię zainaugurował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szef resortu wskazał, że celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy na temat przeciwdziałania marnowaniu żywności, zwłaszcza wśród konsumentów.

Podkreślił, że według dostępnych badań w Polsce marnuje się ok. 5 mln ton żywności rocznie, a w jednej sekundzie do kosza trafia ponad 90 kg produktów.

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że najwięcej żywności marnują konsumenci.

Około 15 proc. to są etapy marnowania żywności w momencie przetwórstwa, potem drugie 15 proc. handlu, ale niestety największy udział w marnowaniu żywności mają konsumenci tj. około 60 procent. Tak naprawdę to konsumenci marnują najwięcej żywności i myślę, że prowadzenie kampanii uświadamiającej jest tutaj niezwykle ważne, bo przetwórstwo, handel można regulować ustawami, natomiast konsumenta ustawami uregulować się nie da. Wobec tego tutaj ta nasza świadomość jest niezwykle istotna – podkreślał minister Kowalczyk.

Minister przypomniał też, że przekazywanie żywności przez sieci handlowe czy inne firmy na cele społeczne jest zwolnione z podatku VAT.

Według danych ONZ rocznie na całym świecie marnuje się 1/3 produkowanej żywności, czyli 1 mld 300 mln ton produktów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl