fot. https://twitter.com/marcinwarchol

380 tys. podpisów pod inicjatywą „W obronie chrześcijan”. Solidarna Polska złożyła projekt w Sejmie

Solidarna Polska złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy „W obronie chrześcijan”. Pod projektem podpisało się blisko 400 tys. osób – poinformował minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

Obywatelski projekt przewiduje zmiany w Kodeksie karnym tak, aby karane było m.in. publiczne lżenie i wyszydzanie Kościoła lub związku wyznaniowego. Autorzy projektu chcą także zapewnić swobodne wyrażanie przekonań religijnych bez obawy poniesienia za to konsekwencji. Ponadto proponują usunięcie tych zapisów, które utrudniają ściganie osób niszczących kościoły lub symbole religijne.

W latach 2008-2015 prowadzono 163 postępowania karne. Z kolei w ostatnich sześciu latach prokuratura wszczęła 2 tys. 400 postępowań. Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach narastającej agresji wobec ludzi, którzy mają wolę i odwagę przyznawać się do swojej wiary publicznie.

– Nie ma innego typu przestępstw, które w drastyczny sposób wzrosłyby w tak krótkim czasie. Można powiedzieć, że to jest ewenement. Jest to jednak smutny i przygnębiający ewenement, który pokazuje pewien znak czasu. My nie możemy milczeć, ale mamy obowiązek jako osoby działające publicznie wystąpić w obronie tych, którzy w sposób swobodny i wolny, jak mówi polska konstytucja, mogą manifestować swoją wiarę – powiedział Prokurator Generalny.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że jest to projekt proobywatelski i prowolnościowy. Polityk podziękował też niektórym środowiskom za włączenie się w akcję promocji i zbierania podpisów.

– Dość dyskryminacji. Nie chcemy szczególnych uprawień dla chrześcijan. Chcemy wyrównania szans. Tak samo prawo do wolności religijnej jest ważne, jak prawo do demonstrowania czy prawo do wolności wypowiedzi. To jest projekt proobywatelski, prowolnościowy, wyrównujący szanse. Dziękuję Telewizji Trwam, Radiu Maryja, z Ojcem Dyrektorem na czele. Dziękuję tygodnikowi „Niedziela” i wszystkim tym, którzy włączyli się w akację – podkreślił Marcin Warchoł.

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem „W obronie chrześcijan” rozpoczęła się 9 lipca. Aby obywatelski projekt trafił do Sejmu, konieczne jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl