Nie będzie zamrażania dostępu do funduszy

Europosłowie z komisji ds. rozwoju regionalnego PE odrzucili część propozycji, które były zawarte w pakiecie reform unijnej polityki spójności Komisji Europejskiej. Odrzucono pomysł Komisji, aby zamrozić krajom członkowskim dostęp do funduszy strukturalnych za złamanie zasad dyscypliny finansów publicznych.

 

Eurodeputowani uważają, że nie należy karać regionów za to, że władze centralne nie umieją zachować dyscypliny budżetowej. Przypomnijmy, że Polska jest jednym z głównych beneficjentów funduszy strukturalnych. Wątpliwości budzi jednak fakt, że nie wiadomo ile nasz kraj otrzyma pieniędzy – mówi europoseł Janusz Wojciechowski.

Audio MP3
Pobierz

Może się okazać, że Polska nie będzie w stanie utrzymać dyscypliny budżetowej, ponieważ sytuacja finansowów publicznych jest u nas bardzo trudna – dodaje europoseł Janusz Wojciechowski.

Audio MP3
Pobierz

Poza tym, europosłowie chcą, aby fundusze strukturalne były „głównym funduszem inwestycyjnym UE”. A przypomnijmy, że stanowią one ok. 45% unijnego budżetu. Kontrowersje dot. unijnego budżetu budzą także kwestie związane ze źródłami jego finansowania. Europosłowie proponują wprowadzenie unijnego podatku od transakcji finansowych oraz unijny VAT.

Negocjacje Parlamentu Europejskiego z Komisją Europejską oraz Radą UE w sprawie budżetu mają się rozpocząć jesienią.

drukuj