fot. PAP/EPA

Nie będzie rozejmu w Strefie Gazy

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że ofensywa armii potrwa do czasu przywrócenia obywatelom Izraela bezpieczeństwa. Wczoraj izraelskie lotnictwo zniszczyło apartamentowiec w mieście Gaza.

Ofensywa wojsk izraelskich w Strefie Gazy będzie trwała do czasu zlikwidowania bojówek Hamasu. Zapewnił o tym premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wyklucza to tym samym możliwość trwałego zawieszenia broni, o które zabiegają władze Egiptu.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć swoją operację. Mamy dość cierpliwości i wytrzymałości. Operacja pierścień ochronny będzie funkcjonowała aż do osiągnięcia jej założeń. Mówiłem od pierwszego dnia jej działania, że może to zająć trochę czasu. Jesteśmy przygotowani na jej kontynuowanie także po rozpoczęciu roku szkolnego – powiedziałBenjamin Netanjahu, premier Izraela.

Premier Izraela zaapelował do ludności cywilnej, by unikała miejsc, w których mogą znajdować się siły Hamasu.

– Hamas będzie płacić i płaci za swoje zbrodnie. Wzywam mieszkańców Strefy Gazy, aby natychmiast ewakuowali się ze stron, w których Hamas prowadzi działalność terrorystyczną. Każde z tych miejsc jest naszym celem. Udowodniliśmy w ostatnich dniach, że nie ma i nie będzie żadnego immunitetu dla tych, którzy strzelają do obywateli Izraeladodał Benjamin Netanjahu.

Jednak Izrael również nie zważa na obecność cywilów. Wczoraj izraelski samolot ostrzelał dwoma pociskami rakietowymi apartamentowiec w mieście Gaza. Budynek zawalił się, a co najmniej 22 osoby odniosły obrażenia.

– Byliśmy w szoku. Ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewaliśmy, to że siły izraelskie uderzą w cel cywilny czyli wieżowiec mieszkalny, w którym znajdowało się 500-600 osóbmówiłHisham Saftawe, mieszkaniec zniszczonego wieżowca.

W walkach zginęło dotychczas ponad 2 tys. 100 Palestyńczyków. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych 70 proc. ofiar śmiertelnych to cywile. Po stronie Izraela śmierć poniosło czterech cywilów. Izrael stracił też 64 żołnierzy. ONZ uznała działania Izraela za mające znamiona zbrodni wojennych.

 

TV Trwam News

drukuj