fot. PAP/EPA

Kolejne ofiary starć w Jerozolimie

Wciąż niespokojnie w Jerozolimie. W starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa zginęło dwóch młodych Palestyńczyków. To dalsza odsłona sporu o Wzgórze Świątynne, będące świętym miejscem zarówno dla Żydów, jak i muzułmanów. O dialog między stronami konfliktu zaapelował Ojciec Święty Franciszek.

Po Mekce i Medynie Wzgórze Świątynne jest trzecim najświętszym miejscem dla muzułmanów. Znajdują się tam dwie muzułmańskie świątynie: Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Choć terenem administruje Jordania, to kontrolę nad dostępem sprawuje Izrael. Spór między Żydami i Palestyńczykami zaognił się po zainstalowaniu tam bramek z wykrywaczami metalu. Była to odpowiedź na śmierć dwóch policjantów, zamordowanych przez trzech izraelskich Arabów.

– Od samego początku tych zdarzeń zorganizowałem szereg spotkań ze wszystkimi organami bezpieczeństwa. Otrzymaliśmy od nich aktualną ocenę sytuacji, a także rekomendację na temat tego, co zrobić. Działamy bardzo zdecydowanie i odpowiedzialnie, i nadal będziemy to robić w celu utrzymania bezpieczeństwa – oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Takie działania nie podobają się jednak muzułmanom. W ich ocenie Izrael dąży do poszerzenia swojej kontroli nad Wzgórzem Świątynnym – najświętszym miejscem dla judaizmu, gdyż to właśnie tam w starożytności znajdowała się Świątynia Jerozolimska. Żydzi mają prawo odwiedzać to miejsce, ale nie wolno im się tam modlić. Konflikt pociąga za sobą kolejne ofiary. Według agencji AFP, wczoraj wieczorem w starciach z izraelskimi siłami bezpieczeństwa zginęło dwóch Palestyńczyków w wieku 17 i 18 lat. W odpowiedzi na niespokojną sytuację w Jerozolimie o dialog zaapelował Ojciec Święty Franciszek.

– Śledzę z niepokojem poważne napięcia i przemoc, do jakiej dochodzi w ostatnich dniach w Jerozolimie. Czuję potrzebę wyrażenia apelu do powściągliwości i dialogu. Zapraszam was do przyłączenia się do mnie w modlitwie, ażeby Pan zainspirował wszystkich do pojednania i pokoju – powiedział papież Franciszek.

Od piątku konflikt pociągnął za sobą osiem ofiar śmiertelnych. W starciach rannych zostało kilkaset osób. Jutro zaognioną sytuacją w Jerozolimie zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj