fot. nbp.pl

NBP upamiętnił ofiary niemieckiego obozu śmierci KL Warschau

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, która ma upamiętnić ofiary niemieckiego obozu śmierci KL Warschau. Srebrna moneta została wyemitowana w nakładzie 11 000 sztuk.

Srebrna moneta o nominale 10 zł została wprowadzona do obiegu 8 grudnia br. Na awersie odwzorowano z powstańczych fotografii murowane baraki wraz z murem niemieckiego obozu KL Warschau. Natomiast na rewersie monety, na tle symbolicznego pasiaka, znalazły się: zarys zabudowań obozu, przerwany drut kolczasty, symbol Polski Walczącej oraz tytuł monety i napis „Gęsiówka 1943–1944”.

Jak przypomniał historyk Bogusław Kopka – „Konzentrationslager Warschau powstał w sercu stolicy Polski w latach krwawej okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej”. Szacuje się, że w tym niemieckim obozie zagłady zostało zamordowanych ok. 20 tys. osób.

– Ofiarami KL Warschau byli zarówno żydowscy więźniowie przywiezieni z KL Auschwitz-Birkenau, jak i Polacy, głównie warszawiacy – mordowani podczas masowych egzekucji w latach 1943–1944. Obóz zajmował rozległy obszar w centrum miasta, który potocznie określano mianem Gęsiówki. Nazwa pochodziła od najstarszej części obozu znajdującego się w dawnych koszarach wojskowych położonych przy ul. Gęsiej w Warszawie, przemianowanej po wojnie na ul. Mordechaja Anielewicza – dodał.

Pamiątkowy pieniądz został wyemitowany w nakładzie 11 000 sztuk. Można go nabyć w cenie 150 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl