Fot. PAP/Rafał Guz

[NASZ TEMAT] S. Magdalena Abramow-Newerly o Matce Matyldzie Getter: Kiedy wybuchła II wojna światowa, Matka otworzyła wszystkie domy, sierocińce, klasztory na ratowanie Żydów

Kiedy wybuchła II wojna i nastały lata terroru i zagłady dla Polaków, Żydów, Matka otworzyła wszystkie domy, sierocińce, klasztory dla ratowania Żydów, a szczególnie dzieci żydowskich. Oblicza się dzisiaj, że dzięki niej i siostrom, które motywowała do otwierania drzwi klasztorów, zawsze mówiąc, że ratuje człowieka w imię Chrystusa, siostry uratowały  ponad 800 Żydów w tym ponad 500 żydowskich dzieci – mówiła siostra Magdalena Abramow-Newerly w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Dzisiaj przypada 150. rocznica urodzin Matki Matyldy Getter, która była przełożoną Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Matka Matylda Getter uratowała kilkaset żydowskich dzieci z rąk niemieckich okupantów [więcej]. Gościem audycji „Aktualności dnia” była siostra Magdalena Abramow-Newerly, przełożona w Domu Generalnym Franciszkanek Rodziny Maryi, która przybliżyła słuchaczom osobę Matki Matyldy Getter.

– Dzisiaj obchodzimy 150. rocznicę urodzin Matki Matyldy Getter urodzonej 9 lutego 1870 roku. Matka Matylda urodziła się w Warszawie, później była wykształcona w Zgromadzeniu w Odessie, Petersburgu jako nauczycielka, wychowawczyni i wielka organizatorka. Już w okresie międzywojennym założyła 25 sierocińców i została dwukrotnie odznaczona przez prezydenta II Rzeczpospolitej Polskiej „Złotym Krzyżem Zasługi” oraz „Orderem Odrodzenia Polski” za działalność oświatową i wychowawczą – powiedziała siostra zakonna.

Zawsze uważała, że po Bogu drugą powinnością Sióstr Rodziny Maryi jest służba ojczyźnie, miłość ojczyzny i wychowywanie nowych pokoleń w duchu miłości Boga i ojczyzny – kontynuowała.

– Kiedy nastała II wojna światowa, Matka Matylda Getter była ówczesną prowincjalną Prowincji Warszawskiej, podlegały jej domy, wiele sierocińców, które prowadziły Siostry Rodziny Maryi, w tym czasie było to około 44 sierocińców. Kiedy wybuchła II wojna i nastały lata terroru i zagłady dla Polaków, Żydów, Matka otworzyła wszystkie domy, sierocińce, klasztory dla ratowania Żydów, a szczególnie dzieci żydowskich. Oblicza się dzisiaj, że dzięki niej i siostrom, które motywowała do otwierania drzwi klasztorów, zawsze mówiąc, że ratuje człowieka w imię Chrystusa, siostry uratowały  ponad 800 Żydów w tym ponad 500 żydowskich dzieci – oznajmiła gość Radia Maryja.

Jej niezłomna postawa, wówczas już starszej osoby a jednak tak świetnej organizatorki i wielkiego autorytetu, mobilizowała siostry, które chociaż bardzo się bały, to jednak ufały Matce – podkreśliła siostra Magdalena.

– Kiedy kontaktowała się z poszczególnymi przełożonymi, pytając, podsyłając kolejne żydowskie dzieci do placówek, to pytała „Czy siostra przełożona przyjmie błogosławieństwo Boże”. To bardzo takie wyraziste, pokazuje jej postawę niezłomności. W pamięci uratowanych dzieci żydowskich została jako ta, która zawsze szanowała wyznanie mojżeszowe, nigdy nie nakłaniała dzieci czy dorosłych do przejścia na wiarę, a jednocześnie miała wielką postawę otwartości, miłości drugiego człowieka. To było dla niej najważniejsze – akcentowała gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem siostry Magdaleny Abramow-Newerly można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj