Fot. PAP/Rafał Guz

150. rocznica urodzin Matki Matyldy Getter

Dzisiaj przypada 150. rocznica urodzin Matki Matyldy Getter. Przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi uratowała kilkaset żydowskich dzieci skazanych na zagładę przez niemieckich okupantów.

Matka Matylda Getter, wraz z innymi siostrami ze zgromadzenia, pomogła znaleźć schronienie żydowskim dzieciom w czasie II wojny światowej. Z wielkim poświęceniem angażowała się także w działalność oświatowo-wychowawczą. Hołd w 150. rocznicę jej urodzin oddał prezes IPN-u.

– Siostry prowadziły sierocińce, ochronki. W tych sierocińcach, ochronkach dzieci żydowskie były ukrywane. W pobliskich budach pod Warszawą około 30 dzieci i tak w dziesiątkach domów tego zgromadzenia – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Inicjatorem całej tej akcji była właśnie Matka Matylda. Dr Jarosław Szarek podkreślał, że siostra przez całe życie czyniła dobro, a II wojna światowa była tym czasem, kiedy dobra uczyniła najwięcej i do czynienia dobra pociągała innych.

– Przez całą okupację około 500 żydowskich dzieci znalazło schronienie u sióstr. Było także 250 dorosłych osób. To niezwykłe świadectwo dobra nad złem w czasach strasznej II wojny światowej – dodał dr Jarosław Szarek.

Matka Matylda blisko współpracowała z Ireną Sendlerową. Siostry nie wahały się pomóc dzieciom, choć wiedziały, że może ich za to spotkać kara śmierci.

– Jedna z sióstr podeszła od matki Matyldy i mówiła, że boi się, że ten strach ją paraliżuje. Ona powiedziała: „Popatrz w oczy tego małego żydowskiego dziecka i już będziesz wiedziała, co robić.” Siostra matka Matylda Getter i ta rzesza sióstr wiedziały, co robić. One wybrały dobro – wskazał prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Matka Matylda Getter została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.  Nazwiska Polaków, którzy ratowali Żydów, znajdują się w kaplicy pamięci w toruńskim Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

TV Trwam News

drukuj