[NASZ TEMAT] Radna Miasta Poznania: W stolicy Wielkopolski bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego mogą zostać zredukowane z 95 do 60 proc.

Dotychczasowa bonifikata, która obowiązywała dla gruntów miasta Poznania wynosiła około 95 proc. wartości nieruchomości. […]Niestety, trwają prace nad nowym systemem bonifikat i propozycja jest już dla mieszkańców znacząco gorsza. Miasto w projekcie uchwały proponuje tylko 60 proc. bonifikatę – powiedziała w rozmowie z portalem Radia Maryja Ewa Jemielity, radna Prawa i Sprawiedliwości z Poznania.

1 stycznia w życie weszła ustawa na mocy, której użytkownicy wieczyści na gruntach zabudowanych gruntami mieszkalnymi stali się ich właścicielami.

– W Poznaniu większość mieszkańców jest bardzo zadowolona z wejścia w życie nowej ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Rozwiązuje ona problem w przypadku, kiedy trzeba zebrać zgody wszystkich użytkowników wieczystych, żeby móc dokonać tego przekształcenia. Z dniem 1 stycznia wszyscy użytkownicy wieczyści na gruntach zabudowanych gruntami mieszkalnymi stali się ich właścicielami – wyjaśniła Ewa Jemielity.

60 proc. bonifikata dotyczy gruntów należących do Skarbu Państwa. W przypadku gruntów, których właścicielem jest samorząd, to gminy, powiaty czy województwa określają wysokość ulgi. Większość samorządów ustaliła bonifikaty na poziomie 60 procent.

Radna Miasta Poznania akcentowała, że w Poznaniu dotychczasowa bonifikata, która obowiązywała dla gruntów miasta Poznania, wynosiła około 95 proc. wartości nieruchomości.

– W dużym przybliżeniu można powiedzieć, że było to mniej więcej pięć rocznych dotychczasowych rat, które użytkownik wieczysty co roku musiał wpłacać do budżetu miasta. Niestety, trwają teraz prace nad nowym systemem bonifikat i propozycja jest już dla mieszkańców znacząco gorsza. Miasto w projekcie uchwały proponuje tylko 60 proc. bonifikatę uzasadniając to tym, że grunty Skarbu Państwa i ustawa zapewnia 60 proc. bonifikaty dla tych użytkowników gruntów Skarbu Państwa przy przekształceniu – wskazywała Ewa Jemielity.

Jednak jak mówiła mieszkanka Poznania nie można tego w ten sposób porównywać, ponieważ bardzo często zdarza się, że grunty Skarbu Państwa są wydzielone w obrębie budynku i ta działka, którą użytkownik wieczysty musi przekształcić jest niewielka i np. mieszkańcy takiego budynku zapłacą przykładowo po 500 zł za przekształcenie. Natomiast w przypadku Poznania i gruntów miejskich wielu mieszkańców za taki grunt, gdzie działka do pojedynczego budynku jest bardzo duża, będzie musiała zapłacić np. 2500 złotych.

– To pokazuje, że takie proste porównanie pomiędzy bonifikatą 60 proc. a wyższą typu 95 proc. lub 98 proc. – tak jak w Warszawie – nie jest zasadne. W stolicy mogliśmy zauważyć, że po krótkich przepychankach, prezydent Trzaskowski także wycofał się ze swojego pomysłu, żeby obniżyć bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jednak najpierw obniżył, do 60 proc., ale jeszcze w grudniu – przed świętami – wycofał się z tego i Rada Miasta st. Warszawy ponownie uchwaliła te wyższe bonifikaty – podkreślała radna z Poznania.

– Mam nadzieję, że w Poznaniu też nie będzie problemów i dojdziemy do takiego porozumienia, które zapewni dotychczasowy wysoki poziom bonifikat, ponieważ one są stosowane już od kilku lat. Nie jest to zupełnie nowy pomysł, który został sprowadzony np. w ubiegłym roku przed wyborami, żeby przypodobać się mieszkańcom. Miasto dokonało obliczeń w budżecie i stwierdziło, że na takie bonifikaty miasto stać. Dlatego teraz próby nowej Koalicji Obywatelskiej, obniżenia tych bonifikat wydają się być krzywdzące dla mieszkańców. Jednak rozmowy trwają, prace zespołu przygotowującego projekt uchwały dotyczący nowych bonifikat jeszcze się nie zakończyły. Najprawdopodobniej będzie to pod koniec stycznia, być może w lutym, będziemy mogli przedstawić projekt uchwały radzie miasta – mówiła radna Poznania z klubu radnych PiS.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl