fot. youtube.com/PCh24TV · Polonia Christiana

[NASZ TEMAT] Prof. P. Skrzydlewski: Pietyzm jest podstawą wszelkich cnót społecznych

Prof. Paweł Skrzydlewski, filozof i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, w piątkowym felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja mówił o szczególnym miejscu, jakie wśród cnót społecznych zajmuje pietyzm. „Jest on niejako źródłem i podstawą wszelkich cnót społecznych” – wskazał.

W felietonach z cyklu „Spróbuj pomyśleć” prof. Paweł Skrzydlewski już wcześniej poruszał tematykę cnót społecznych, będące nieodłącznym elementem naszej kultury moralnej.

– Wielkim skarbem naszej kultury moralnej są cnoty społeczne, a wśród nich szczególne miejsce zajmuje pietyzm. Jest on niejako źródłem i podstawą wszelkich cnót społecznych, a jego dobroczynne działanie przenika tak do życia indywidualnego, jak i rodzinnego, narodowego i państwowego – zwrócił uwagę filozof.

Jak zaznaczył wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, kluczowe znaczenie pietyzmu zauważali już starożytni. Był on podstawą życia rodzinnego i społecznego.

– Społeczność ludzka, jako wspólnota życia, jest w swej istocie jak rodzina i ma się w niej pewne obowiązki, z których trzeba się wywiązać. Tego wymaga sprawiedliwość, dobro wspólne, wreszcie miłość, jaką się ma do bliskich – wskazał.

Wyjaśnił, że pietyzm wyrasta miłości.

– Ostatecznie buduje on między ludźmi więzy przyjaźni, upodabnia ich do siebie i jednoczy – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski.

Przytoczył też słowa „Sumy teologicznej” św. Tomasza z Akwinu. Zdaniem średniowiecznego teologa i filozofa, pietyzm stanowi odpowiedź na największe dobro otrzymane przez człowieka.

– Tym dobrem jest istnienie, ludzkie życie, dzięki któremu osoba ludzka może czynić wszystko i doświadczać wszystkiego – mówił wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Zatem u podstaw pietyzmu – jak wskazał filozof, leży ludzkie doświadczenie bycia obdarowanym życiem.

– Pietyzm jest zatem afirmacją życia i swego istnienia, ale także afirmacją tych, od których to istnienie pochodzi – wyjaśnił.

Pietyzm to zatem podstawa czci i posłuszeństwa dziecka wobec rodziców.

– Tata i mama od tej chwili przestają już być kimś, kto jest obok dziecka, ale stają się kimś, kogo dziecko słucha, kocha, kogo czci i naśladuje – tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski.

Jednak, jak wcześniej wspomniał wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, pietyzm nie ogranicza się wyłącznie do sfery życia rodzinnego. Stanowi także fundament patriotyzmu.

– Normalnie rozwijające się dziecko z czasem odkrywa także, że jest dzieckiem nie tylko mamy i taty, ale właśnie ojczyzny – zauważył filozof.

Jednak pietyzm nie kończy się tylko na tych dwóch płaszczyznach. Wynika z niego inna kluczowa cnota – pobożność.

– Pietyzm prowadzi do serdecznej i dziecięcej, bezgranicznej ufności i otwartości na Pana Boga, który przecież jest naszym Ojcem. Pietyzm jest więc duszą wszelkich aktów ludzkiej pobożności – zaznaczył.

Cały felieton prof. Pawła Skrzydlewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl