fot. twitter.com/EpiskopatNews

[NASZ TEMAT] Ks. bp T. Bronakowski o dobrowolnej abstynencji: Widzimy w niej skuteczny środek do pokonania społecznej klęski alkoholizmu

Jako wierzący pragniemy spojrzeć na dar abstynencji w tym głębszym wymiarze. Chcemy ją podejmować dobrowolnie z motywów nadprzyrodzonych, ale również społecznych, ponieważ widzimy w niej skuteczny środek do pokonania społecznej klęski alkoholizmu – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości, wskazał na Adwent jako dobry czas do podejmowania ważnych decyzji.

– Adwent to dobry czas, aby w swoim życiu duchowym podjąć ważne decyzje i to nie tylko na czas przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Przed każdym z nas moment śmierci i Bożego sądu, a także spotkanie z Panem w czasie Jego powtórnego przyjścia na ziemię. Pięknie obrazował to dawny zwyczaj praktykowany w katedrze wawelskiej. Otóż w pierwszą niedzielę Adwentu przedstawiciele siedmiu stanów, a więc: król, prymas, senator, ziemianin, rycerz, mieszczanin i chłop przynosili przed ołtarz zapalone świece. Każdy z nich umieszczał swoją świecę na siedmioramiennym świeczniku i mówił „Jestem gotowy na sąd Boży” – akcentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Te słowa o gotowości na sąd Boży bardzo mocno są związane z nakazem czujności, którego nie sposób wypełnić bez bycia trzeźwym – podkreślił duchowny.

– Dobitnie pisze o tym św. Piotr Apostoł w swoim liście „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu”. Dzisiaj pragnę zachęcić do wstąpienia na wspaniałą drogę praktykowania dobrowolnej abstynencji. Sam kroczę nią już od dzieciństwa i nigdy nie żałowałem tej decyzji, wręcz przeciwnie nieustannie dziękuje Bogu za tę wielką łaskę, która nie tylko uchroniła mnie przed różnymi niebezpieczeństwami, ale otworzyła moje serce na potrzeby bliźnich uwikłanych w nałogi – powiedział przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości.

Zdaniem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego wierzący są powołani do patrzenia na abstynencję w jej głębszym wymiarze.

– Jako wierzący pragniemy spojrzeć na dar abstynencji w tym głębszym wymiarze. Chcemy ją podejmować dobrowolnie z motywów nadprzyrodzonych, ale również społecznych, ponieważ widzimy w niej skuteczny środek do pokonania społecznej klęski alkoholizmu. Kiedy w 1957 roku z inicjatywy Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego powstała „krucjata wstrzemięźliwości” Prymas Polski napisał list z błogosławieństwem. Znalazły się w nim słowa, że dobrowolna abstynencja to akt ekspiacji wynagrodzenia za grzechy pijaństwa – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj