fot. tv trwam

[NASZ TEMAT] B. Nowak: Japończycy byli pod ogromnym wrażeniem świętowania w Polsce Bożego Narodzenia

Ci młodzi ludzie, ale również ich opiekunowie, byli pod ogromnym wrażeniem świętowania w Polsce Bożego Narodzenia. Pod ogromnym wrażeniem głębi – mówiła na antenie TV Trwam i Radia Maryja Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty, odnosząc się do wizyty japońskich uczniów i ich opiekunów w Polsce podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Od dwóch lat konsul honorowy Japonii w Polsce Masahiko Suruga zabiegał, aby nawiązać kontakty między szkołami i młodymi ludźmi z Japonii i Polski.

– W tym roku byłam w Japonii. Wizytowałam szkoły z Departamentu Hyogo, które prowadzi pan Suruga i ustaliliśmy wizytę młodych Japończyków wraz z opiekunami w Polsce. Bardzo ciekawa była historia, ponieważ zaproponowano nam termin Świąt Bożego Narodzenia. Popatrzyliśmy na nich i powiedzieliśmy, że to jest specyfika. Wiemy, z kim mamy do czynienia. Japończycy z tych szkół – chociaż jedna z tych szkół jest szkołą katolicką – w większości nie są katolikami, chodząc nawet do szkoły katolickiej, nie są to nawet w większości chrześcijanie. (…) Natychmiast usłyszałam, że właśnie o to chodzi, żeby ci młodzi ludzie zobaczyli, jak wygląda świętowanie według polskiej tradycji i religii katolickiej. Te dzieci przyjechały i po tej wizycie jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że to było właśnie w czasie Bożego Narodzenia – powiedziała Małopolska Kurator Oświaty.

Gość TV Trwam i Radia Maryja zaznaczyła, że goście z Japonii byli pod ogromnym wrażeniem tradycji i polskich zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia.

– Mogliśmy podzielić się z nimi tym, co najpiękniejsze. Ci młodzi ludzie, ale również ich opiekunowie, byli pod ogromnym wrażeniem świętowania w Polsce Bożego Narodzenia. Pod ogromnym wrażeniem głębi. To, co doświadczają u siebie, jest dalekie od tych wartości, od dotknięcia takiej naprawdę głębi myślenia, głębi wiary. Tutaj doznali tego autentycznie. W momencie, kiedy byli z nami na pasterce w Bazylice Mariackiej, gdzie ks. Infułat Dariusz Raś pozwolił nam zająć takie piękne miejsce samego przodu Bazyliki, widać było jak ogromne jest przeżywanie także ze strony ks. Infułata, który powitał uczniów japońskich po japońsku – podkreśliła.

Zarówno uczniowie, jak ich opiekunowie brali czynny udział w czasie świętowania Bożego Narodzenia w Polsce.

– Było widać wzruszenie, było widać, że są zachwyceni, że jest to wszystko coś innego niż do tej pory poznali, że to jest coś pięknego, co dotyka ich wnętrza. To było coś, co nam wszystkim się bardzo udzieliło. Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni do zachrystii. Wszyscy uczniowie dostali piękne kalendarze z Ołtarzem Wita Stwosza na ilustracjach. Wszyscy dostali również różańce. Mieliśmy możliwość na chwilę rozmowy i serdecznej wymiany myśli. Były sytuacje, których ci Japończycy na pewno nie zapomną – zaznaczyła Barbara Nowak.

Małopolska Kurator Oświaty zwróciła uwagę, że wizytę Japończyków w Polsce można potraktować jako „zapowiedź pięknych owoców”.

– Na przełomie marca i kwietnia polscy uczniowie z tych rodzin, które przyjmowały Japończyków, jadą do nich z rewizytą i to w najpiękniejszym okresie z kolei dla Japonii, bo w czasie, kiedy kwitną wiśnie, więc mamy nadzieję, że wrażenia i z naszej strony będą podobnie piękne – powiedziała.

Uczniowie i ich opiekunowie z Japonii zwiedzili m.in. Wawel, byli w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau oraz przy grobie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Ich zachowanie było godne do naśladowania, niekiedy lepsze od polskich turystów – podkreśliła Barbara Nowak.

Gość „Rozmów niedokończonych” przypomniała, że „było bardzo dużo nieprzyjemnych komentarzy na temat tej wizyty uczniów z Japonii w Polsce, było powątpiewanie, czy w ogóle będą”.

– Trzeba jasno powiedzieć, że w Japonii podpisaliśmy porozumienie, które będzie owocowało długoletnią wymianą polskiej i japońskiej młodzieży z całej Małopolski. Jest to rzecz, która nie jest przynależna tylko Małopolsce. Bardzo często tak się w Polsce zdarza, że podpisuje się takie porozumienia. Ta wymiana była pierwszą, zaraz będą następne, ale żeby taka wymiana miała miejsce, to trzeba naprawdę bardzo dużo różnych działań i pieniędzy – podsumowała Małopolska Kurator Oświaty.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl