„Nasz Dziennik”: Żywa wiara dzieci
Dzieci są wybrane przez Pana Boga. Mają do spełnienia ogromną misję: stawać się apostołami Różańca Świętego. Fenomen Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci polega na autentyzmie, czystości dziecięcego serca, które w spotkaniu z Matką Najświętszą oddaje się całkowicie do Jej dyspozycji – podkreśla o. Piotr Dettlaff CSsR, opiekun PKRD, w wywiadzie udzielonym dla „Naszego Dziennika”.
Nasz Dziennik: W niedzielę już po raz 22. w pielgrzymce na Jasną Górę przybędą Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci. Ta wspólnota tętni życiem. Co jest fundamentem fenomenu PKRD?
O. Piotr Dettlaff CSsR: Mówiąc o fenomenie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, należy podkreślić, że ma na niego wpływ przede wszystkim żywa wiara przekazywana najmłodszemu pokoleniu przez rodziców, babcie i dziadków.
Przynależność do wspólnoty PKRD to bardzo konkretna odpowiedź dana Matce Najświętszej przez serca Jej małych przyjaciół. Maryja w tak wielu miejscach na świecie objawia się i prosi każdego człowieka o codzienną, wytrwałą modlitwę różańcową. Tej modlitwy potrzebuje świat, nasza Ojczyzna, nasze rodziny i my sami.
Matka Boża, objawiając się ludzkości, bardzo często wybiera dzieci. To one stają się narzędziami w Jej rękach do przekazania wielkich Bożych tajemnic.
W tym też kontekście przypominamy sobie słowa z kart Ewangelii: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich należy królestwo Boże”.
Dzieci są wybrane przez Pana Boga. Mają do spełnienia ogromną misję: stawać się apostołami Różańca Świętego. Fenomen PKRD polega na autentyzmie, czystości dziecięcego serca, które w spotkaniu z Matką Najświętszą oddaje się całkowicie do Jej dyspozycji.
Swoje postawy dzieci najpierw kształtują w rodzinie.
Rodzina jest pierwszym środowiskiem fizycznego i duchowego wzrostu dziecka. Psychologia rozwojowa dowodzi, że najważniejszych cech charakteru, także w wymiarze religijnym, dziecko nabywa do siódmego roku życia. A zatem już od najmłodszych lat powinniśmy kształtować duchowość dziecka. Ona później będzie się rozwijać, dojrzewać, jednak jej podstawy mały człowiek zdobywa od początku życia. Stąd w sposób szczególny koncentrujemy naszą troskę na rodzinie. Chcemy przypominać rodzicom, że to oni są pierwszymi wychowawcami, ewangelizatorami. Najistotniejszy przekaz żywej wiary dokonuje się w rodzinie, stąd potrzebne jest świadectwo rodziców, dziadków autentycznego przylgnięcia do Pana Boga.
Dziecko wychowywane w takiej atmosferze odnajduje poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście, funkcję pomocniczą w religijnym wychowaniu dziecka pełnią parafia, szkoła, jednak zasadnicza formacja małego człowieka dokonuje się w rodzinie. Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim o Różańcu „Rosarium Virginis Mariae” wskazuje na dwa najbardziej współcześnie zagrożone obszary w świecie: pokój i rodzina.
Pielgrzymki PKRD na Jasnej Górze mają pobudzać i umacniać zapał do świadczenia o Chrystusie?
Dokładnie tak jest. Tegoroczna pielgrzymka jest dla nas ogromną radością i ma dodatkowe przesłanie. Wychodzimy z trudnego czasu pandemii. Dzieci były ukryte za monitorami komputerów, zostały pozbawione spotkań w środowisku rówieśniczym, czegoś, co jest bardzo istotne dla rozwoju młodego człowieka. Nasza pielgrzymka to czas spotkania, wezwania do bycia we wspólnocie.
Chcemy sobie przypomnieć, że po rodzinie – domowym Kościele, naszym drugim domem jest Kościół gromadzący się na Eucharystii. Na Mszy św. doświadczamy spotkania z żywym, zmartwychwstałym Jezusem. Chrystus mówi do nas w słowie Bożym, w Komunii Świętej przychodzi do naszych serc, by je uzdrawiać, obdarzać radością i pokojem. Pielgrzymki Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci to wielka wspólnota dziecięcych serc. Nasze spotkanie na Jasnej Górze jest swego rodzaju ładowaniem akumulatorów, religijną energią, która pozwala nam realizować każdego dnia program minimum PKRD.
Czym jest ten program minimum? Jak on wygląda w praktyce?
– Zawiera on trzy podstawowe kroki: nie ma dnia bez modlitwy różańcowej; nie ma niedzieli i święta bez Eucharystii; nie ma miesiąca bez sakramentu pokuty i Komunii Świętej. Każdego dnia naszą Ojczyznę, nasze rodziny i cały świat oplatamy modlitwą różańcową. Odpowiadamy na prośbę Maryi i poprzez modlitwę pomagamy Jej dokonywać cudów w życiu indywidualnych osób, społeczeństw, narodów.
Jak liczna jest rodzina PKRD?
– Na wszystkich kontynentach już 160 tys. dzieci otrzymało legitymacje Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Nasza pielgrzymka na Jasnej Górze co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że i tegoroczna odpowiedź dzieci na zaproszenie do udziału w pielgrzymce wywoła ogromny uśmiech na twarzy Matki Najświętszej, bo każda mama cieszy się, kiedy dziecko przychodzi do niej, okazując miłość. Zapraszam wszystkich.
Rozpoczynamy o godz. 11.00. W programie koncerty, konkursy, świadectwa, oczywiście modlitwa różańcowa, którą poprowadzi Magdalena Buczek, założycielka pierwszego Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Madzia swoją miłością do Maryi pociąga tysiące dzieci do wspólnoty PKRD. W centrum naszego spotkania będzie Msza św. celebrowana o godz. 13.30 pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Długosza.
Dziękuję za rozmowę.
Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik/radiomaryja.pl