fot. https://twitter.com/GUS_STAT

Narodowy Spis Powszechny – pracę rozpoczynają rachmistrzowie

W Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Od środy w teren ruszają rachmistrzowie.

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia.

– My w tej chwili mamy spisanych ok. 38 proc. ludności. To jest takie mniej więcej drugie-trzecie miejsce w Polsce, więc nie jest źle – wskazał Dariusz Nowak z Urzędu Miasta w Krakowie.

 W związku z tym, że sytuacja epidemiczna w kraju jest lepsza, od środy w teren ruszają rachmistrzowie. Zapukają do osób, które do tej pory nie spisały się samodzielnie przez internet.

– Również do osób, które nie kontaktowały się z naszą infolinią spisową czy też nie dzwonił już do nich rachmistrz telefoniczny, może w najbliższym czasie zastukać lub zadzwonić rachmistrz – mówiła Alicja Pietrusiewicz z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Każdy rachmistrz oprócz urządzenia mobilnego wyposażony będzie w specjalny identyfikator.

– Tam jest imię, nazwisko, zdjęcie, hologram, więc trzeba go zapytać o to, czy rzeczywiście ma legitymację – zachęcał Dariusz Nowak.

 Autentyczność rachmistrza możemy sprawdzić, dzwoniąc na numer infolinii spisowej – 22 279 99 99. Pytania, na które będziemy musieli odpowiedzieć rachmistrzowi, będą dokładnie takie same, jak te dostępne w formularzu internetowym służącym do samospisu.

– Zapyta nas o dane osobowe, o to, gdzie pracujemy, z kim mieszkamy pod jednym dachem, jaki zawód wykonujemy, czy w ostatnim czasie nie przemieszczaliśmy się, nie zmienialiśmy miejsca zamieszkania – tłumaczyła Alicja Pietrusiewicz.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy.

 TV Trwam News

drukuj