fot. Autorstwa Nieznany fotograf - https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63215/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75220588

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto honoruje uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Data 20 czerwca upamiętnia wjechanie w 1922 r. polskich wojsk do Katowic. Tego dnia nasze oddziały, witane przez mieszkańców, rozpoczęły wkraczanie na przyznane Polsce terytorium.

Historyk, prof. Wojciech Polak, zwrócił uwagę na znaczenie Powstań Śląskich.

Powstania Śląskie przyniosły powrót znacznej części Górnego Śląska do Polski. Ta prowincja, która od czasów rozbicia dzielnicowego pozostawała poza granicami Polski, zachowała polski charakter. Tam mieszkali Polacy, wielcy patrioci. Dzięki ich wysiłkowi, staraniom i przelanej krwi, jedna trzecia Górnego Śląska wróciła do Polski z dużą częścią ludności, z ogromnym potencjałem gospodarczym. To był ogromny zastrzyk siły, energii dla II RP. To był także początek odzyskiwania całego Śląska przez Polskę – powiedział prof. Wojciech Polak.

W Katowicach trwają obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. O godz. 09.00 przy pomniku Powstań Śląskich odbył się apel.

Z kolei o godz. 11.00 w kościele garnizonowym rozpoczęły się obchody organizowane przez katowicki IPN i parafię wojskową pw. św. Kazimierza.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich został uchwalony w 2022 r. specjalną ustawą, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl