fot. pixabay.com

Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik Droga Mamo! dla matek w trudnej ciąży

Matki w trudnej ciąży mogą już korzystać z poradnika, w którym znajdą szereg ważnych informacji o możliwych formach wsparcia. Materiały są dostępne na stronie https://drogamamo-poradnik.pl/, którą uruchomił Instytut Ordo Iuris.

W poradniku Droga Mamo! zaprezentowano wiele instytucji udzielających pomocy kobietom, u których dzieci stwierdzono poważne choroby. Przedstawia on działalność ośrodków adopcyjnych, hospicjów perinatalnych, domów samotnej matki i okien życia. Prezentacji specjalnego portalu i znajdującego się tam poradnika towarzyszyła debata. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele medycyny, prawa i organizacji społecznych. Mecenas Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris, przybliżyła ideę powstania tego dokumentu.

Różne są przyczyny i różne są powody, dla których kobieta czuje się zdesperowana, rozważa aborcję. Wie, że nie będzie mogła bądź nie chce zajmować się dzieckiem, które ma się wkrótce urodzić. Staraliśmy się przybliżyć w jednym miejscu i w jednej publikacji funkcjonowanie tych form pomocy, aby kobieta, do której trafi ten poradnik, mogła w sposób kompleksowy i przystępny zapoznać się z możliwościami – zaznaczyła mec. Katarzyna Gęsiak.

Działalność hospicjów perinatalnych przedstawiła dr Joanna Kuran-Ohde z Fundacji Warszawskie Hospicjum Dziecięce. Pomoc zespołu, który tworzy wielu specjalistów, jest bezpłatna. Zgłosić można się ze skierowaniem lub telefonicznie.

U nas dyżurują psychologowie, którzy orientują się w sytuacji danej kobiety i proponują jej spotkanie. Może to być spotkanie z psychologiem bądź spotkanie połączone z wizytą w poradni diagnostyki prenatalnej. Jeśli kobieta chciałaby jeszcze raz upewnić się co do diagnozy, to również jest taka możliwość. Od początku taki kontakt z psychologiem jest możliwy w sposób ciągły – podkreśliła dr Joanna Kuran-Ohde.

Instytut Ordo Iuris opublikował również raport o działalności instytucji pomagających kobietom w trudnej ciąży. Jest to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który wzmocnił ochronę chorych nienarodzonych dzieci. Trybunał zaznaczył jednocześnie, że pomoc oferowana kobietom będącym w „trudnej ciąży” musi mieć „realny wymiar”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl