Polacy świętowali Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Walczyli z komunistami o wolną Polskę. Przez lata zesłani na zapomnienie. Teraz powracają jako niezłomni bohaterowie. W całej Polsce w czwartek obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca nie jest przypadkową datą – mówiła Edyta Cisewska z bydgoskiego IPN.

– Ta data nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku komunistyczni oprawcy w mokotowskim więzieniu stracili pułkownika Łukasza Cieplińskiego i sześciu towarzyszy z IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – powiedziała Edyta Cisewska.

Po II wojnie światowej Żołnierze Wyklęci walczyli z komunistami o suwerenną, niepodległą i chrześcijańską Polskę. Walka ta nie była jednak prosta – podkreślał historyk dr Robert Derewenda.

– Żołnierze Niezłomni znaleźli się w sytuacji właściwie bez wyjścia, w sytuacji tragicznej. Bez wsparcia z Zachodu nie mogli liczyć na osiągnięcie celów, które sobie zakładali, a tym celem była oczywiście suwerenna, wolna Polska – zaznaczał dr Robert Derewenda.

Zamiast otrzymania należnej czci byli przez władze komunistyczne prześladowani oraz torturowani. Wielu z nich zapłaciło także cenę najwyższą – cenę życia.

Takich miejsc, w których komunistyczne władze mordowały żołnierzy podziemia niepodległościowego było w całej Polsce setki. Szczególnym miejscem na mapie katowni UB jest więzienie na Rakowieckiej w Warszawie. To tu po sfingowanych procesach zamordowani zostali generał August Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński czy podpułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Potem wielu z nich wrzucono do dołów śmierci na powązkowskiej Łączce.

Przez lata ich historia była wymazywana ze zbiorowej świadomości – przypominał historyk prof. Sławomir Cenckiewicz

– Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni należeli do tych właśnie ludzi, do tych środowisk, kart historii, które – można powiedzieć – w świadomości Polaków przestały kompletnie istnieć – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

Teraz pamięć o Żołnierzach Wyklętych powraca. Chodzi tu zarówno o prace ekshumacyjne prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej jak i działania edukacyjne

– Te działania edukacyjne prowadzone są w szkołach poprzez wykłady, prelekcje, seminaria, poprzez wystawy poświęcone tej tematyce – wskazywała Edyta Cisewska.

W czwartek w całej Polsce upamiętniono żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– I dlatego, że w 1939 roku nie ulegliśmy, płaciliśmy potem tę potworną cenę na ruinach Warszawy, w Treblince, Stutthofie, Sobiborze, Auschwitz-Birkenau. Tu na Pomorzu w Szpęgawsku oraz Piaśnicy – mówił dyrektor gdańskiego IPN prof. Mirosław Golo

W intencji niezłomnych modlono się podczas uroczystych Mszy świętych oraz na cmentarzach, gdzie spoczęli niezłomni.

– Tu chodzi o przywrócenie pamięci i sprawiedliwości dla tych, którzy byli wybornym ziarnem. Jeśli ziarno patrzy w ziemię nie obumrze, nie wyda plonów. To było ziarno wyborne tak, jak Inka – akcentował ks. abp Sławoj Leszek Głódź

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe 20 osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

– Jakże ważne to wydarzenie w 100-lecie niepodległości, kiedy stoimy dzisiaj w Pałacu Prezydenckim w wolnej Polsce, w suwerennej Polsce, w niepodległej Polsce. Można dzisiaj śmiało powiedzieć, że nie poszła tamta krew na marne, nie poszło na marne tamto cierpienie – podkreślał Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl