Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów XX wieku, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny.

Niezłomni kapłani odegrali ogromną rolę w historii Polski. Stąd sobotnie święto – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych – mówi historyk dr Piotr Gawryszczak.

– Ustanowienie przez Parlament Polski Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych ma zobrazować, jak wielką rolę na przestrzeni polskich dziejów, nie tylko za czasów PRL, ale przestrzeni polskich dziejów, wtedy, kiedy nie było Polski na mapach Europy albo Polska była zniewolona, odegrali duchowni – zaznacza dr Piotr Gawryszczak.

Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon duchownych niezłomnych określa jako przewodników.

– Przewodników zarówno w takich kwestiach podstawowych, dotyczących wiary, dotyczących tego jak żyć, jakim być człowiekiem, ale też pełnili bardzo ważną rolę patriotyczną – wskazuje prof. Mirosław Golon. 

Duchowni tamtych czasów nie pozwolili Polakom się poddać, budując w nich ducha solidarności i niepodległości. Za to oddali swoje życie – mówi prof. Mirosław Golon.

– Za to, że byli kapłanami, że byli wierni Bogu i wierni Polsce. Za to, że byli polskimi kapłanami – akcentuje Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.   

Upamiętnieniem duchownych niezłomnych była lekcja historii, która odbyła się wczoraj w Pałacu Prezydenckim.

– Te lekcje, które się odbywają w Pałacu, mają nam wszystkim uświadomić konkretne wydarzenia, historię, wartości, o których powinniśmy pamiętać – wyjaśnia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

19 października przypomina nam o takich księżach, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy ks. kard. Stefan Wyszyński. Jednak wśród duchownych niezłomnych są tysiące – także ci, których nazwiska dla wielu pozostają nieznane. W Pałacu Prezydenckim młodzi ludzie mogli usłyszeć m.in. o ks. Stanisławie Suchowolcu, ks. Sylwestrze Zychu czy o. Władysławie Gurgaczu.

– Oni są po prostu wzorem, który nasze pokolenie powinno powielać, powinno naśladować – mówi jeden z uczestników prezydenckiej lekcji historii.

Niezłomni kapłani ginęli ramię w ramię z rodakami: w Katyniu, Charkowie i Miednoje, ale też w obozach koncentracyjnych, jak św. o. Maksymilian Kolbe i bł. ks. bp Michał Kozal. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podkreśla, że bohaterscy kapłani swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl