fot. pixabay.com

Narodowy Bank Polski zapowiedział dalsze inwestowanie w zasoby złota

Narodowy Bank Polski zapowiedział, że będzie dalej zwiększał zasoby złota. Już teraz Polska posiada około 360 ton kruszcu.

Narodowy Bank Polski systematycznie powiększa zasoby złota. Tylko w ubiegłym roku było to 130 ton. Prezes NBP, prof. Adam Glapiński, zwrócił uwagę, że to o 30 ton więcej, niż zastał w skarbcu banku siedem lat temu, rozpoczynając pracę. Obecnie NBP posiada już ok. 360 ton złota, co stanowi ok. 13 procent rezerw dewizowych.

Prof. Adam Glapiński zapowiedział dalsze kupowanie kruszcu. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa.

– Zarząd podjął decyzję – jak zaproponowałem – żeby zmierzać do 20 procent. Kraje bogate, kraje bezpieczne i zasobne mają około 20 procent. Powinniśmy tyle mieć. Oczywiście to się nie pali – podkreślił prof. Adam Glapiński.

Część naszego złota jest przechowywana w kraju, ale też za granicą ze względów bezpieczeństwa. Na koniec grudnia ubiegłego roku oficjalne aktywa rezerwowe zarządzane przez Narodowy Bank Polski wyniosły blisko 194 miliardy dolarów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl