fot. pixabay.com

Napięcia na Morzu Południowochińskim – Filipiny oskarżają Chiny o blokowanie dostępu do łowisk

Chiny stworzyły na spornym Morzu Południowochińskim „pływającą barierę”, która uniemożliwia filipińskim rybakom dostęp do łowisk, pozbawiając ich źródła utrzymania – oświadczył komandor Jay Terriela, rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej.

Filipińska straż przybrzeżna oraz biuro ds. łowisk i zasobów morskich „stanowczo potępiają” (działania) straży przybrzeżnej Chin (polegające na) stworzeniu „pływającej bariery” na odcinku ławicy Scarborough – napisał komandor Jay Terriela w komunikacie na platformie X.

Według niego bariera o długości około 300 metrów została znaleziona w piątek w czasie rutynowego patrolu. Rybacy twierdzą, że Chińczycy instalują takie bariery, gdy wykryją na danym obszarze dużą liczbę filipińskich kutrów.

Komandor Jay Terriela zapowiedział, że filipińska straż będzie „w dalszym ciągu blisko współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi agencjami rządowymi, by mierzyć się z tymi wyzwaniami, egzekwować nasze prawa morskie i chronić nasze obszary morskie”.

Agencja AFP przekazała, że w pobliżu ławicy Scarborough filipińscy rybacy często próbują przedostawać się na bogate łowiska, ale są przeganiani przez motorówki należące do chińskiej straży przybrzeżnej. Według rybaków w czasie tych pościgów dochodzi do zderzeń, a Chińczycy używają armatek wodnych.

Morze Południowochińskie uznawane jest za jeden z potencjalnych punktów zapalnych ewentualnego konfliktu w Azji. Chiny roszczą sobie pretensje do prawie całego tego morza, co stoi w sprzeczności z roszczeniami kilku innych państw regionu, w tym Filipin, do poszczególnych obszarów akwenu. W 2016 roku międzynarodowy trybunał przyznał rację Manili, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Chiny zajęły ławicę Scarborough w 2012 roku, wypychając filipińskich rybaków na mniej zasobne łowiska. Pekin później pozwolił im wrócić na ławicę, ale ostatnio napięcia znów się nasilają, zwłaszcza odkąd w 2022 roku urząd prezydenta Filipin objął Ferdinand Marcos Jr.

Pod rządami Ferdinanda Marcosa Jr. Filipiny zawarły z USA porozumienie, zgodnie z którym amerykańska armia będzie miała dostęp do czterech dodatkowych baz wojskowych na Filipinach. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna w prowincji Palawan, czyli blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego. Media oceniały, że pozwoli to Waszyngtonowi na „domknięcie łuku” sojuszników otaczającego Chiny.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl