fot. pixabay.com

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa – A23a – porusza się po ponad 30 latach – poinformowała w piątek stacja BBC. Góra lodowa A23a, która zajmuje powierzchnie prawie 4000 km kwadratowych i jest tym samym ponad dwa razy większa niż Londyn, oddzieliła się od wybrzeża w 1986 roku. Niebawem góra wypłynie poza wody Antarktyki – podaje BBC.

A23a była jedna z gór lodowca szelfowego Filchnera. W przeszłości mieściła się tam radziecka stacja badawcza. Moskwa wysłała ekspedycje mająca na celu usuniecie sprzętu z bazy w obawie, że zostanie on utracony. Góra nie odsunęła się daleko od wybrzeża i stała się lodową wyspą na Morzu Weddella. Dlaczego więc, po prawie 40 latach, A23a jest teraz w ruchu?

„Zapytałem o to kilku kolegów, zastanawiając się, czy istnieje jakakolwiek możliwa zmiana temperatury wody szelfowej, która mogła to wywołać. Zgodziliśmy się, że właśnie nadszedł ten moment” – powiedział dr Andrew Fleming, ekspert ds. teledetekcji z British Antarctic Survey (BAS).

„(Góra) była nieruchoma od 1986 oku, ale w końcu zmniejszył się jej (rozmiar) na tyle, że straciła przyczepność i zaczęła się poruszać. Pierwszy ruch zauważyłem w 2020 roku” – zaznaczył.

W ostatnich miesiącach A23a gwałtownie przyspieszyła pod wpływem wiatru i prądów. Obecnie mija północny kraniec Półwyspu Antarktycznego. Naukowcy będą uważnie śledzić drogę A23a. Jeśli dotrze do Georgii Południowej, wyspy na płd. Atlantyku, może to spowodować problemy dla milionów fok, pingwinów i innych ptaków morskich. Zakłócone zostaną szlaki zerowania zwierząt, uniemożliwiając im prawidłowe karmienie młodych.

Góry lodowe to jednak nie tylko zagrożenie.

„Pod wieloma względami te góry lodowe są życiodajne, są punktem wyjścia wielu aktywności biologicznych” – powiedziała dr Catherine Walker z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl