Najnowocześniejsze planetarium w Polsce już otwarte

W Planetarium EC1 w Łodzi można odbyć podróż właściwie do granic wyobraźni – tak mówi o najnowocześniejszym planetarium cyfrowym w Polsce jego kierownik Tomasz Kisiel. Najnowocześniejsze w kraju i jedno z nowocześniejszych w Europie planetarium powstało w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrociepłowni EC1 Wschód.

Projekcje odbywać się będą na ekranie sferycznym na kopule o średnicy 14 metrów.

Jak powiedział szef Planetarium EC1 Tomasz Kisiel, jest ono obiektem wyjątkowym z kilku względów. Po pierwsze – rozdzielczość projekcji jest najwyższa w Polsce – 32 mln pikseli na całej kopule.

– To jest na tyle duża rozdzielczość, że pojedyncze piksele są nierozróżnialne dla oka, a więc widzimy gładki, piękny obraz nieba z gwiazdkami o bardzo małej średnicy – podkreślił Tomasz Kisiel.

Znakomity obraz to także zasługa 6 projektorów wysokiej rozdzielczości sterowanych przez nowoczesne komputery, a wrażenie potęguje dźwięk dolby surround 5.1.

Zdaniem Kisiela, w planetarium można odbyć podróż właściwie do granic wyobraźni.

– Największym ograniczeniem przy tego rodzaju sprzęcie komputerowym jest to, co my jako twórcy potrafimy zaprogramować i skomponować. Mamy ogromną bazę danych obiektów astronomicznych, także cały Układ Słoneczny, łącznie z mniejszymi ciałami. Są to asteroidy, planety karłowate, komety, ale również miliony gwiazd otaczający nasz Układ Słoneczny do dużych odległości liczonych w setkach, tysiącach lat świetlnych i całe katalogi galaktyk – opowiadał Tomasz Kisiel.

Szef najnowocześniejszego planetarium w Polsce przyznał, że w wirtualnej przestrzeni można też zabrać widza np. na egzotyczne planety, których istnienie tylko podejrzewamy, albo złamać prawa fizyki.

Pod kopułą ekranu Planetarium EC1 Łódź znajduje się 110 miejsc siedzących z możliwością ustawienia foteli w najbardziej ergonomiczny sposób. Tematyka pokazów jest bardzo zróżnicowana. Prezentacje będą dotyczyły rozwoju astronautyki, historii, teraźniejszości i przyszłości eksploracji kosmosu oraz rozwoju cywilizacji i wynalazków, które zmieniły jej dzieje. Planetarium przygotowało na razie dwie własne produkcje: „Kosmos dla najmłodszych” i „Gwiazdozbiory zimowego nieba”, ale ma również licencjonowane projekcje o tematyce popularno-naukowej.

– Planujemy tutaj przede wszystkim pokazy dla miłośników astronomii, ale także osób zainteresowanych innymi naukami przyrodniczymi, które w cyfrowym planetarium współczesnym można pokazywać w zupełnym oderwaniu od astronomii. Poza pokazami dla osób indywidualnych chcemy skupić się na przyciągnięciu szkół ofertą dopasowaną do podstawy programowej – zapowiedział Kisiel.

Zapewnił, że planetarium jest otwarte na współpracę z nauczycielami, którzy chcieliby wykorzystać jego możliwości do przygotowania własnych prezentacji, lekcji czy zajęć kół zainteresowań.

Otwarcie planetarium to kolejny etap nadawania nowej funkcji zrewitalizowanym obiektom dawnej elektrociepłowni EC1. Na 2016 r. zaplanowano wyposażanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki, które będą działać na terenie tego kompleksu. Wartość całego projektu to 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł pochodziło z UE.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl