fot. Paweł Palembas

Nad Polską chłodna masa powietrza

Jak podaje IMGW, nad Europą przeważać będą niże, jedynie południe i północne krańce kontynentu znajdą się w zasięgu wyżu. Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy płytkim, wypełniającym się niżem z ośrodkiem w rejonie Państw Bałtyckich, a kolejnym płytkim, wypełniającym się niżem z ośrodkiem przemieszczającym się znad Morza Północnego nad północne Niemcy. Na południowo-zachodnich krańcach kraju zaznaczy się strefa ciepłego frontu. Nad Polską będzie zalegać chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, jedynie nad krańce południowo-zachodnie, za frontem ciepłym, napłynie cieplejsze powietrze polarne, morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i nieznacznie wzrośnie.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie i wschodnim Pomorzu gdzieniegdzie rozpogodzenia. Rano w zachodniej połowie kraju miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Miejscami, zwłaszcza na Śląsku i w Małopolsce, słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w rejonach podgórskich, na wschodzie i wschodnim Pomorzu opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W Sudetach opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. W Karpatach powyżej 800 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 st. na wschodzie do 5 st. na zachodzie i wybrzeżu. W dolinach karpackich od 0 st. do 3 st. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków południowych, na wschodzie początkowo zachodni. Wysoko w górach wiatr wzmagający się do dość silnego i silnego, w porywach do 80 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę na obszarze od Lubelszczyzny, Podlasia i Suwalszczyzny, przez Mazowsze, Mazury i Warmię po wschodnie Pomorze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia i mgły ograniczające widzialność do 300 m. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, miejscami opady deszczu lub mżawki, na Pogórzu Karpackim deszczu ze śniegiem i śniegu, w Karpatach powyżej 1400 m n.p.m. śniegu. Wysoko w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm. Temperatura minimalna na zachodzie, Śląsku i wybrzeżu od 0 st. do 4 st., w Małopolsce i w centrum od -2 st. do 2 st., na pozostałym obszarze od -4 st. do 0 st. Wiatr słaby, w zachodniej połowie kraju wzmagający się do umiarkowanego, z kierunków południowych, na wybrzeżu i dolinach sudeckich miejscami porywisty. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę zachmurzenie duże, na północnym-wschodzie początkowo możliwe rozpogodzenia. Na obszarze od Lubelszczyzny, Podlasia i Suwalszczyzny, przez Mazowsze, Mazury i Warmię po wschodnie Pomorze gdzieniegdzie słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem od zachodu przechodzące w opady deszczu, początkowo lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze miejscami opady deszczu lub mżawki, wysoko w Tatrach opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1 st. na północnym wschodzie, około 6 st. w centrum, do 10 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych, na wybrzeżu porywisty. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Wysoko w Tatrach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 3 st. Wiatr słaby, zachodni. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temperatura minimalna -1 st. Wiatr słaby, zachodni, szybko skręcający na południowo-wschodni. W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Od godzin okołopołudniowych opady deszczu ze śniegiem lub deszczu, możliwy śnieg. Temperatura minimalna – 1 st. Temperatura maksymalna 5 st. Wiatr umiarkowany, rano słaby, południowo-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj