By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92295108

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał unieważnienie uchwały gminy Serniki ws. obrony rodzin przed ideologią LGBT

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił we wtorek skargi kasacyjne od orzeczenia lubelskiego sądu administracyjnego unieważniającego uchwałę gminy Serniki ws. obrony rodzin przed ideologią LGBT. Tym samym NSA po raz pierwszy prawomocnie utrzymał uchylenie takiej uchwały samorządowej.

Skargi kasacyjne od uchylenia przez WSA w Lublinie uchwały „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” złożyły: zainteresowana gmina z woj. lubelskiego, prokuratura oraz Instytut Ordo Iuris.

„Wbrew zarzutom zawartym w skargach kasacyjnych wojewódzki sąd administracyjny prawidłowo uznał, że zaskarżona uchwała ingeruje w godność i życie prywatne tej grupy mieszkańców, które identyfikują się jako osoby LGBT. Niezależnie od tego, jakie były intencje radnych, społecznym skutkiem uchwały jest naruszenie godności, czci i dobrego imienia oraz ściśle związanego z tymi dobrami życia prywatnego określonej grupy mieszkańców” – mówiła w uzasadnieniu wyroku NSA sędzia Małgorzata Masternak–Kubiak.

Wtorkowy wyrok NSA, to pierwsza zakończona prawomocnie sprawa odnosząca się do uchwały ws. obrony rodzin przed ideologią LGBT spośród dziewięciu takich spraw zainicjowanych skargami Rzecznika Praw Obywatelskich.

W tych czterech przypadkach – poza gminą Serniki także w odniesieniu do uchwał gmin Istebna (woj. śląskie), Klwów (woj. mazowieckie), a także Rady Miejskiej w Osieku (woj. świętokrzyskie) skargi RPO zostały jeszcze w 2020 r. uwzględnione przez sądy administracyjne. Od tamtych czterech orzeczeń uwzględniających skargi RPO odwołały się organy wydające uchwały; o złożeniu odwołań w niektórych z tych spraw informowała też Prokuratura Krajowa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl