fot. Paweł Palembas

Na wschodzie Polski opady śniegu; na zachodzie deszczu

Jak podaje IMGW, Europa Centralna, północna i wschodnia będzie pod wpływem niżów z ośrodkami nad Bałtykiem, Półwyspem Kolskim i Morzem Czarnym. Pozostały obszar kontynentu pozostanie w zasięgu wyżów z centrami nad Irlandią i Marokiem.

Polska będzie w zasięgu niżu, którego ośrodek znad południowej Norwegii przemieści się nad Bałtyk. Z zachodu na wschód kraju będzie się przemieszczał także układ frontów atmosferycznych związanych z tym niżem. Z północnego zachodu napłynie wilgotne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 990 hPa i będzie spadało.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie i Pomorzu głównie opady deszczu; na Pomorzu Zachodnim okresami o natężeniu umiarkowanym. Od Mazur przez centrum kraju po Górny Śląsk i Małopolskę opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem, przejściowo możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Na wschodzie i w górach opady śniegu. W Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10 cm. Temperatura maksymalna od -4 st. na wschodzie do 2 st. w centrum i 6 st. na krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny (od 35 km/h do 45 km/h) w porywach do 65 km/h, na zachodnim wybrzeżu pod koniec dnia do 70 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Karpatach do 90 km/h. Na wschodzie i południu wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie przeważnie duże. Na wschodzie i południowym wschodzie oraz w górach opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach o 15 cm, a w Beskidzie Śląskim i Żywieckim o 10 cm. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu ze śniegiem, a na wybrzeżu także deszczu. Na Pomorzu Zachodnim deszcz chwilami o natężeniu umiarkowanym. Lokalnie na Górnym Śląsku i w Małopolsce możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie na zachodzie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od -5 st. na południowym wschodzie, około 0 st. w centrum, do 2 st. na zachodzie wybrzeżu. Wiatr umiarkowany i dość silny, na zachodnim wybrzeżu także silny (od 35 km/h do 45 km/h), porywisty, w porywach na zachodnim wybrzeżu do 75 km/h, na zachodzie z kierunków północnych i zachodnich, a na wschodzie kraju z kierunków południowych. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h oraz zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl