fot. Katarzyna Cegielska

Na terenie Puszczy Białowieskiej znajduje się 2,5 mln martwych drzew; trwają konsultacje społeczne

W Puszczy Białowieskiej trwają konsultacje społeczne. Dotyczą one planowanych tam prac. Obecnie na terenie puszczy znajduje się 2,5 miliona martwych drzew. Wiele z nich jest przy drogach i szlakach stanowiąc poważne zagrożenie dla mieszkańców i turystów.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, UNESCO oraz Ministerstwa Środowiska zostały przedstawione aneksy do planów urządzenia Puszczy Białowieskiej.

30 kwietnia zostały upublicznione dwa dokumenty, jeden pozwalający na pracę w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej, a drugi to ocena oddziaływania na środowisko projektu tego dokumentu, potocznie zwanego aneksem do planu urządzenia lasu – wskazał Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Ten dokument jest niezbędny do tego, aby nadleśnictwa w Puszczy Białowieskiej mogły funkcjonować zgodnie z prawem. Jeśli takich dokumentów by nie było, puszcza wciąż ulegałaby degradacji.

– Są to obowiązujące i podstawowe dokumenty, które muszą być w nadleśnictwie po to, aby te trzy nadleśnictwa mogły pracować skutecznie i przeciwdziałać tym różnym zagrożeniom, które są w Puszczy Białowieskiej obecnie – mówił Jarosław Krawczyk.

Takim zagrożeniem, jak podkreślił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, są przede wszystkim suche drzewa zniszczone przez kornika drukarza.

Ostrzegamy ludzi przed takim niefrasobliwym korzystaniem z Puszczy Białowieskiej. Trzeba wiedzieć, że wzdłuż dróg, szlaków turystycznych i w wielu innych miejscach stoją martwe, suche drzewa, które mogą w każdej chwili w nieoczekiwany sposób się przewrócić – akcentował.                

Kolejnym niebezpieczeństwem panującym w puszczy, mimo deszczowej pogody jest zagrożenie pożarowe.

Miejsca szczególnie niebezpieczne są specjalnie oznakowane. Jest tam informacja, aby uważać, ponieważ to miejsce jest niebezpieczne – zaznaczył rzecznik.

Przygotowane dokumenty zostały przekazane do powszechnej wiadomości. Teraz – przez okres 21 dni – można przesyłać do Dyrekcji Lasów Państwowych pytania i uwagi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl