fot. flickr

Na terenie Metropolii testowany będzie lokalny system kontroli ruchu dronowego 

W najbliższych miesiącach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii testowane będą rozwiązania lokalnego systemu kontroli ruchu dronowego.

W tym roku – jak podkreślał wczoraj w Katowicach na briefingu podczas konferencji branżowej poświęconej dronom wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild – w Polsce otworzyły się nowe możliwości dla sektora dronowego. Strona publiczna widzi coraz większy potencjał w tym sektorze; coraz nowsze usługi, które są rozważane i wprowadzane w życie – mówił polityk.

Myślę, że w najbliższych latach krok po kroku będziemy obserwować, jak drony odciążają przedstawicieli państwa, funkcjonariuszy państwowych, ale także zapewniają nam bezpieczeństwo, efektywniejsze wydawanie pieniędzy, troskę o infrastrukturę. To bardzo dobry rok, ale początek serii dobrych lat, jeśli chodzi o sektor dronowy w Polsce – zaznaczył Mikołaj Wild.

P.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski poinformował, że dzięki m.in. Centralnoeuropejskiemu Demonstratorowi Dronów, Agencji udało się już zamknąć fazę technologiczną budowy autorskiego systemu zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Nowy system, który dzisiaj jest w fazie testowania i przygotowania operacyjno-proceduralnego, pozwoli na integrację bezzałogowych statków powietrznych, z załogowymi statkami powietrznymi. Wierzę, że w niedługim czasie, właśnie w Metropolii, uda nam się stworzyć system dedykowany do lokalnego zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych – mówił Janusz Janiszewski.

Wczoraj przedstawiciele CEDD podpisali z zarządem Morskiego Portu Gdynia porozumienie o współpracy przy ochronie infrastruktury krytycznej.

RIRM

drukuj