fot. pixabay.com

Na obszarze Dolnej Wisły prognozowane są gwałtowne wzrosty stanów wody

Na obszarze Dolnej Wisły, w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, od niedzieli wieczora do poniedziałku rano mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia – wynika z ostrzeżenia Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni.

Ostrzeżenie jest ważne od godziny 20.00 w niedzielę do godziny 8.00 w poniedziałek.

„W obszarach występowania prognozowanych silnych opadów oraz opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość osiągnięcia stanów wysokich” – głosi komunikat hydrologiczny, udostępniony przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy. [Zobacz więcej]

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 70 procent.

Ostrzeżenie zostało wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich.

PAP

drukuj