Na naukę jest czas w każdym wieku

W Polsce coraz bardziej upowszechnia się model kształcenia przez całe życie. Świadczy o tym dynamiczny rozwój różnych form kształcenia dorosłych oraz popularność uniwersytetów trzeciego wieku. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu również wpisuje się w ten trend na rynku edukacyjnym, nie tylko proponując udział w interesujących studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach prowadzonych przez wybitnych wykładowców akademickich i wysokiej klasy fachowców, ale też poprzez rozpoczętą w tym semestrze współpracę z Uniwersytetem III Wieku w Golubiu-Dobrzyniu.

Kształcenie dla każdego
Uczelnie wyższe kojarzymy przede wszystkim z kształceniem na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. I rzeczywiście, często ich wizytówką są prowadzone w takim trybie kierunki studiów. Ale funkcjonowanie wyższej uczelni obejmuje zdecydowanie szerszy zakres. Do zadań statutowych Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu należy nie tylko prowadzenie studiów na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, kulturoznawstwo, politologia i informatyka, ale także studiów podyplomowych, kursów i szkoleń, które wpisują się w ofertę kształcenia przez całe życie.
Studia podyplomowe są formą kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych (magisterskim, inżynierskim lub licencjackim), które chciałyby poszerzyć wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności potrzebne na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Właśnie do nich skierowana jest interesująca i nowoczesna oferta studiów podyplomowych. Obok dotychczas oferowanych studiów dwusemestralnych z dziennikarstwa, retoryki i komunikacji społecznej, funduszy unijnych, grafiki komputerowej i technik multimedialnych, kompensacji przyrodniczej od nowego roku akademickiego pojawia się nowa propozycja kształcenia na kierunku rzecznik prasowy. Jest ona skierowana przede wszystkim do osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie. W ofercie studiów podyplomowych są także kierunki przeznaczone dla nauczycieli, na których nauka trwa trzy semestry: retoryka i komunikacja społeczna, zastosowanie informatyki w dydaktyce. Jednak nie wszyscy zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy poprzez naukę w WSKSIM mogą sobie pozwolić na taki podyplomowy cykl kształcenia ze względu na możliwości czasowe lub brak wyższego wykształcenia. To do nich właśnie skierowana jest szeroka oferta kursów i szkoleń. Kursy dokształcające odbywają się zwykle podczas weekendów w systemie kilku zjazdów. I tak podczas kilkudziesięciu godzin kursu można zdobyć nowe umiejętności obsługi komputera, robienia fotografii czy redagowania gazety. Można również skorzystać z wyjątkowej możliwości kształcenia bez regularnego przyjeżdżania do siedziby uczelni podczas Akademickich Spotkań z Mistrzami, prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. To kurs jednosemestralny, podczas którego zajęcia odbywają się w wirtualnej sali wykładowej na platformie edukacyjnej. Aby wziąć w nich udział, wystarczy tylko komputer i dostęp do internetu. Dla tych, którzy chcą zdobyć wiedzę w pigułce, przygotowano dwudniowe szkolenia z ekspertami z zakresu: autoprezentacji, podstaw negocjacji, podstaw inwestowania oraz wystąpień publicznych. Warsztaty prowadzą eksperci, którzy posiadają ogromne doświadczenie w dziedzinie komunikacji, dyplomacji i ekonomii. Podstawowym walorem tych zajęć jest ich praktyczny charakter umożliwiający zdobycie nowych umiejętności, które można wykorzystać w konkretnych sytuacjach zawodowych i prywatnych.

Piękny wiek na zdobywanie wiedzy
Zakończenie pracy zawodowej, kiedy jest więcej czasu na rozwijanie pasji i zainteresowań, to bardzo dobry moment na podjęcie dodatkowego kształcenia. Jedną z licznych możliwości jest uczestnictwo w zajęciach uniwersytetu trzeciego wieku. Z takiej szansy poszerzania wiedzy już od pięciu lat korzystają mieszkańcy Golubia-Dobrzynia – pięknej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim. Jak mówi Janina Tuszyńska, prezes Uniwersytetu III Wieku w Golubiu-Dobrzyniu, po wyłączeniu z życia zawodowego i kilku miesiącach błogiego spokoju pojawia się potrzeba uczestniczenia w życiu publicznym, spotkania się z innymi i edukacji. Stąd zrodził się pomysł powstania uniwersytetu, który – można powiedzieć – nie ma murów. – Studenci spotykają się nie tylko na wykładach, skupiają się także w dyskusyjnym klubie książki, wyjeżdżają do opery czy na koncerty, organizują wycieczki krajoznawcze – tłumaczy ideę funkcjonowania uniwersytetu pani prezes.
W semestrze letnim br. wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Golubiu-Dobrzyniu w ramach podjętej współpracy prowadzą nauczyciele akademiccy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Studenci mogli już uczestniczyć w zajęciach na temat architektury, polityki, komunikacji społecznej czy polityki społecznej. Ostatnio wysłuchali wykładu dr Lucyny Żbikowskiej na temat „Tajemnice wojennych dzienników”, a przed nimi jeszcze wykład z filozofii, tym razem w siedzibie uczelni, którą odwiedzą podczas wycieczki do Torunia. Z prelekcji bardzo zadowoleni są nie tylko słuchacze, którzy oceniają je bardzo wysoko, wskazując na różnorodną i interesującą tematykę, ale także prowadzący zajęcia. Wykładowcy z WSKSiM podkreślają ogromne zaangażowanie i aktywność grupy, a dr Andrzej Mielczarek swoje zajęcia wzbogacił występem solistów. Może nie są to typowo akademickie wykłady, ale na pewno nie ma w nich miejsca na nudę. Tak jak podczas innych propozycji edukacyjnych Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl