Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków

Koncert, warsztaty taneczne i plastyczne z okazji obchodzonego dziś Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą placówki jest przedwojenny Dworzec Morski, skąd emigranci wypływali na statkach za granicę.

Jak poinformowało biuro prasowe Muzeum Emigracji, Dworzec Morski cofnie się dziś w czasie do lat 30. XX wieku.

„Na fasadzie budynku pojawi się historyczny napis Gdynia-Ameryka. Dworzec Morski od 1934 roku był siedzibą Linii Żeglugowych Gdynia–Ameryka (GAL, Gdynia America Line). Linie te prowadziły przewozy pasażerskie na trasach m.in. Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork oraz Gdynia-porty Ameryki Południowej. Będzie okazja do zrobienia rodzinnej fotografii z historycznym budynkiem, zabytkowymi samochodami i ucharakteryzowanymi przechodniami, spieszącymi się na statek do Nowego Jorku” – wyjaśniono.

Wnętrze Dworca Morskiego zamieni się w wielki trawnik z żywymi roślinami.

W ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków w Muzeum Emigracji zaplanowano zajęcia plastyczne – dzieci z rodzicami będą mogły m.in. uszyć poduszki w kształcie łódek z marynistycznym motywem, wypełnić pocztówkę z podróży wykonaną własnoręcznie w trakcie warsztatów czerpania papieru, a także namalować na szkle nowojorską Statuę Wolności, znajdującą się na wyspie Ellis, dokąd przybywali imigranci z Europy. Podczas zajęć tanecznych będzie zaś okazja do poznania swinga i polskich tańców ludowych.

Podczas majowego pikniku w Muzeum Emigracji wystąpi również, pochodzący z Warszawy, zespół Jerz Igor.

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarto 16 maja 2015 r. Mieści się w zaadaptowanym Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym powstałych w latach 30. XX w. na terenie gdyńskiego portu. Obiekty te przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego, stąd wypływały m.in. transatlantyki „Piłsudski”, „Batory”, „Sobieski” i „Chrobry”.

Gdyńska placówka przybliża historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokazuje różne przyczyny opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych – „Wielkiej Emigracji” – do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Prezentuje polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą – po 2004 roku.

Poza granicami kraju mieszka dziś ponad 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. Obok największego skupiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ok. 10 mln osób o polskich korzeniach, naszych rodaków spotkać można niemalże w każdym państwie na świecie. Polska diaspora w Brazylii szacowana jest nawet na 3 mln osób, w Niemczech 2 mln, około milionowe społeczności żyją we Francji i Kanadzie.

Przez niespełna dwa lata działalności gdyńską placówkę muzealną odwiedziło ponad 250 tys. osób.

Koszt całej inwestycji związanej z powstaniem Muzeum Emigracji wyniósł 49,3 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowiła pożyczka z programu UE „Jessica”, reszta pochodziła z budżetu miasta Gdyni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl