By Korea.net / Korean Culture and Information Service (Photographer name), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58765392

Mun Dze In: Są szanse na dialog z Pjongjangiem

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In oświadczył, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o zerwaniu rozmów na temat denuklearyzacji między USA i Koreą Płn. Zdaniem Muna Pjongjang nie zatrzasnął drzwi przed dalszymi rozmowami.

Zdaniem Muna, który wystąpił na konferencji prasowej w pałacu prezydenckim, niedawny list prezydenta USA Donalda Trumpa do przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, jest „dobrą oznaką”, która świadczy o jego zaangażowaniu na rzecz kontynuowania dialogu.

„Niektórzy wyrażali obawy przed nową serią prowokacji przed urodzinami przewodniczącego Kima. Zamiast tego prezydent Trump przesłał mu życzenia urodzinowe aby podkreślić gotowość do rozmów. To był wspaniały pomysł” – powiedział Mun.

Zdaniem południowokoreańskiego prezydenta Pjongjang zasygnalizował, że drzwi do rozmów nie są zamknięte oraz, że mogą być wznowione jeśli jego warunki zostaną przyjęte.

„Obecnie nie ma rozmów między USA i Koreą Północną, ale powiedziałbym, że obaj przywódcy – prezydent Trump i przewodniczący Kim – nadal ufają sobie i kontynuują starania” – powiedział Mun.

Reuters przypomina, że podczas ubiegłego weekendu Pjongjang potwierdził, że otrzymał list od Trumpa, ale równocześnie skrytykował Koreę Południową za próby „mieszania się” w stosunki amerykańsko-północnokoreańskie.

Przedstawiciel MSZ Korei Północnej oświadczył, że chociaż Kim lubi Trumpa jako człowieka, to nie będzie podejmował decyzji politycznych na tej podstawie.

PAP

drukuj