Msza św. w 66. rocznicę uwięzienia ks. abp. Antoniego Baraniaka

66 lat temu komunistyczna bezpieka aresztowała ks. abp. Antoniego Baraniaka. Mimo brutalnego śledztwa, pozostał niezłomny i pokrzyżował komunistom plany osłabienia pozycji Kościoła w Polsce. W rocznicę tamtych wydarzeń w byłym więzieniu na Rakowieckiej sprawowana była Msza św. w intencji bohaterskiego kapłana.

Eucharystia sprawowana była w szczególnym miejscu – na terenie byłego aresztu przy ulicy Rakowieckiej. To tutaj przez 27 miesięcy ksiądz arcybiskup Antoni Baraniak był przetrzymywany, przesłuchiwany i okrutnie torturowany.

– Był do końca wierny Bogu, Kościołowi, do niczego się nie przyznał, nikogo nie zdradził, wierzył, że ponad wszystko jest Pan Bóg – mówił w homilii ks. abp Marek Jędraszewski, który 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abp. Baraniaka, a w swojej pracy naukowej badał jego życie.

Komunistyczne władze torturami, głodzeniem i biciem chciały wymusić na ks. abp. Baraniaku zeznania pozwalające na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko internowanemu w tym czasie prymasowi Wyszyńskiemu.

– Ta 66. rocznica przybycia w mury tej katowni, gdzie jak w soczewce skupiają się dwa wielkie totalitaryzmy, które dotknęły Polskę w XX wieku – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm, gdzie jak w soczewce skupia się ofiara poniesiona przez Polaków w XX wieku, którzy walczyli o Polskę, marzyli o Polsce i wolną Polskę sobie wywalczyli – wskazał dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych Jacek Pawłowicz.

Ks. abp Antoni Baraniak w trakcie licznych tortur nie załamał się. Ciężko chory wolność odzyskał w 1956 roku.

– Polscy męczennicy, wielkie męczeństwo polskiego Kościoła. To dzięki tym męczennikom istniejemy jako naród – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Przez osiem lat IPN prowadził śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i psychicznego nad ks. abp. Antonim Baraniakiem. W 2011 roku śledztwo umorzono. Wznowiono je dwa lata temu w czerwcu. Ks. abp Antoni Baraniak to jeden z najbardziej zasłużonych, a jednocześnie najbardziej zapomnianych bohaterskich kapłanów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl