fot. : Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne

MSZ publikuje dokumenty. W Polsce nie było eksterminacji Rosjan

W Polsce nie było celowej eksterminacji jeńców Armii Czerwonej. To jednoznacznie wynika z opublikowanych przez MSZ archiwaliów dot. jeńców radzieckich w Polsce w latach 1919-1921.

Dokumenty pochodzą z archiwum Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie; są wypracowane przez pracowników organizacji międzynarodowych. Cechą charakterystyczną materiałów jest wiarygodność. Eksperci MSZ przypominają, że sprawę jeńców radzieckich w Polsce badał Czerwony Krzyż, jak i Komisja Epidemiologiczna Ligi Narodów. To potwierdza wcześniejsze ustalenia historyków, mówiące o wysokiej śmiertelności, spowodowanej trudną sytuacją gospodarczą państwa polskiego i panującymi epidemiami.

Upublicznione dokumenty to kolejny dowód na nieprawdziwość formułowanych przez Rosje zarzutów ws. eksterminacji jeńców radzieckich -mówił prof. Wojciech Polak, historyk.

– Ta sprawa została rozdmuchana przez Rosję jako odpowiedź na polskie posunięcia, które dążyły do pewnego wszechstronnego wyjaśnienia sprawy Katynia i do ewentualnego wystąpienia o odszkodowanie dla rodzin osób, które zostały zamordowane w Katyniu. To jest taka typowa sowiecka, rosyjska metoda, żeby sprokurować jakąś sprawę na zasadzie rzekomej równowagi i tego rodzaju argumentami się posługiwać. Stąd teraz zupełnie obłędne żądania wystawienia pomnika w Krakowie. To próba prowokowania Polski. Putin czyni obecnie szereg niepoczytalnych zagrywek pod adresem różnych państw ościennych – zwraca uwagę prof. Wojciech Polak.

W ostatnich dniach w Rosji upubliczniono pomysł budowy w Krakowie pomnika jeńców bolszewickich z lat 1919-21. Pojawiły się też publikacje podważające polskie dane nt. liczby jeńców i liczby czerwonoarmistów poległych w Polsce.

RIRM

 

drukuj