fot. msz.gov.pl

MSZ: polsko-katarskie konsultacje polityczne w Dosze

„Dziękujemy za udzielone przez Katar poparcie dla naszej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ w kadencji 2018-2019 i mamy nadzieję na bliską współpracę z władzami w Dosze podczas wypełniania mandatu niestałego członka RB w zakresie zwalczania zagrożeń związanych z terroryzmem oraz problematyki bliskowschodniej”  – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas wtorkowych rozmów z sekretarzem generalnym MSZ Państwa Katar Ahmadem Hassanem Al-Hamadim.

Wyrażając zadowolenie z regularności naszych dotychczasowych kontaktów i ich rezultatów, pragnę ponownie potwierdzić wolę pogłębiania dobrych relacji między naszymi państwami – podkreśliła w czasie spotkania wiceszefowa polskiej dyplomacji. – Cenimy sobie dotychczasową współpracę, wysoko oceniając rolę Kataru w działaniach Globalnej Koalicji – dodała wiceminister Wronecka.

Wśród głównych tematów rozmów znalazła się także perspektywa rozwoju sytuacji politycznej w regionie Zatoki Perskiej, szczególnie w kontekście trwających przygotowań do mającego odbyć się w Kuwejcie w grudniu bieżącego roku szczytu przywódców krajów członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki – organizacji, która stanowi ważny element zapewniający stabilność regionu.

Katar należy do grona strategicznych partnerów Polski w regionie Bliskiego Wschodu, szczególnie w kontekście rozwoju współpracy w sektorze energetycznym. Import katarskiego LNG wpisuje się w dążenia do dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do Polski. Współpraca polsko-katarska pomyślnie rozwija się również w ramach działań Globalnej Koalicji do walki z tzw. państwem islamskim. W katarskiej bazie Al-Udeid stacjonują przedstawiciele Polskiego Kontyngentu Wojskowego, zaangażowanego w operację Inherent Resolve.

Regularne spotkania konsultacyjne na poziomie wiceszefów resortów dyplomacji zostały zainicjowane na mocy protokołu o współpracy ministerstw spraw zagranicznych obu państw podpisanego w dniu 21 kwietnia 1998 roku i odbywają się naprzemiennie w stolicach Polski i Kataru.

MSZ/RIRM

drukuj