MSZ podsumowało swoje działania z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Polskie placówki za granicą zorganizowały łącznie około 1200 inicjatyw związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Działania w tym zakresie podsumował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jedną z najbardziej widocznych inicjatyw resortu była akcja podświetlania obiektów na kolor biało – czerwony.

Narodowe barwy pojawiły się na około 40 budynkach w ponad 30 krajach na 5 kontynentach. Wśród iluminowanych obiektów znalazły się m.in. figura Chrystusa Króla w Rio de Janeiro, piramidy w Gizie oraz posąg Sfinksa. Mimo że większość obiektów rozbłysła już w biało – czerwonych barwach, akcja trwa dalej. W piątek podświetlona była Krzywa Wieża w Pizie.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że celem kampanii było świętowanie polskiej niepodległości w sposób widoczny.

– Tę najbardziej widoczną, która odbiła się największym oddźwiękiem w Polsce, ale – co nas szczególnie cieszy i co było też naszym celem – też na całym świecie, była akcja podświetlania obiektów na kolor biało-czerwony. Chcieliśmy, żeby na całym świecie w ten sposób, w sposób widoczny dla wielu osób, świętowano polską niepodległość. Chcieliśmy, aby ta zbieżność dat, która sprawiła, że nie było łatwo dotrzeć do opinii publicznej z naszą rocznicą, bo ona zbiegała się z rocznicą zakończenia I wojny światowej, żeby tę trudność przełamać. To się udało – ocenił Szymon Szynkowski vel Sęk.                         

Mimo że 11 listopada już za nami, MSZ wciąż organizuje kolejne inicjatywy wpisujące się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To też okazja do uczczenia stulecia polskiej dyplomacji, które datowane jest na 16 listopada.

Dziś i jutro zwiedzać można siedzibę resortu spraw zagranicznych. Jedną z wycieczek oprowadził szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zwiedzający będą mogli poznać kulisy działania polskiej dyplomacji.

RIRM

drukuj